RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Distrikt nema sistem za rad sa nadarenom djecom

Boško Stojković, šef Odjela za obrazovanje brčanske Vlade, potvrdio je da u sklopu Obrazovnog sistema Brčko distrikta BiH ne postoji sistem za praćenje nadarene djece, koja su u teoriji ustvari djeca sa posebnim potrebama sa visokim intelektualnim sposobnostima.

„Razgovarao sam sa kolegama da moramo raditi na tom segmentu, a čak smo spominjali i stipendiranje studenata koji su nadareni. Ovo je relativno mala sredina i teško je naći načina da se sve to finansira, ali ipak se nadam da ćemo pokrenuti i taj projekat, koji je veoma značajan “, dodao je Stojković.

Esmeralda Memišević, predsjednica Aktiva psihologa Distrikta, istakla je da je prošle godine započeta izrada pilot projekta koji nije završen, a kojim bi se utvrdilo stanje u školama i predškolskim ustanovama, jer je iznimno važno, kako je rekla, da se nadarena djeca identifikuju i da se sa njima radi.

„To je posao koji se mora raditi studiozno, a ne samo da se pravilnik napiše i da postoji, već da se po njemu može i raditi, ili po nečemu što će biti zakonski osnovano“, dodala je Memišević.

Ona je rekla, da nadarene djece sigurno ima u brčanskim školama s tim da oni nisu na pravi način identifkovana, a kako bi se prije svega djeca sa visokim koeficijentom inteligencije odvojila od talentovane djece.

Kao psiholog, Memišević je naglasila da je najbitnije donijeti Pravilnik o radu sa nadarenom djecom, koji podrazumijeva prvenstveno obogaćivanje nastavnog programa, koje bi iziskivalo dodatnu edukaciju kadra i angažovanje stručnjaka, a sve opet dodatna finansijska sredstva.

Stojković je na kraju rekao, da Odjel za obrazovanje ne raspolaže podatkom o  broju nadarene djece u Distriktu, jer kako je istakao, za to je upravo potrebno provesti poseban postupak kojim bi se utvrdilo koja su djeca nadarena, koja su sposobna da prate nešto više od redovnog programa zacrtanog nastavnim planom i programom.

 

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.