RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Djeca sve češće obolijevaju od upala srednjeg uha

Infekcija srednjeg uha jedna je od najčešćih bolesti koja zahvaća sve veći broj ljudi, osobito djece predškolske i školske dobi. Problem je usko povezan s trećim krajnikom, koji se obično kirurški odstranjuje, uz moguću ugradnju aeracionih cjevčica. Iako je ovakva metoda liječnja izrazito efikasna, za mnoge roditelje ona predstavlja noćnu moru.

Specijalista za uho, grlo, nos Zdravstvenog centra Brčko distrikta dr. Ljubo Stevanović kaže da broj djece koja dolaze u ORL ambulantu najčešće imaju probleme s čestim upalama srednjeg uha. U odnosu na raniji period  broj oboljelih je u porastu, čak i do 70 posto.

„Poslije jasnog uočavanja problema, preporučujemo antibiotsku terapiju. Ukoliko postoji indikacija, prepisuju se kapi za nos i tzv. sekretolitici koji potpomažu rješavanje problema sekretornog otitisa. Također, preporučujemo i upotrebu nosnog aparata OTOWENT.  Kada smo iscpili nehirurške metode liječenja, nakon određenog vremenskog praćenja djeteta, uglavnom se istovremeno pristupa istovremeno operaciji trećeg krajnika sa implantacijom aeracionih cjevšica“.

Iako se ugradnja cjevčica vrši isključivo u dogovoru s roditeljima, mnogi od nji se plaše da bi one, umjesto da zaštite, mogle trajno oštetiti bubnu opnu kod djeteta. Doktor Stevanović ne garantira zarastanje bubne opne, ili mogućnost vraćanja sekretornog otitisa, nakon ugradnje cjevčica, ali tvrdi da dovode do oslobađanja nakupljenog sekreta, kao osnovi za očuvanje dobrog sluha.

„Sekretorni otitis i treći krajnik se mogu vratiti nakon operacije. Ali iz dosadašnjeg iskustva mogu reći da smo imali možda samo tri pacijenta kojima smo ponovno ugrađivali aeracione cjevčice“, priča Stevanović, nastavljajući da cjevčice nakon šest mjeseci obično same izađu ih uha ili ih nakon godinu dana ljekar vadi, a po ustanovljavanju da nisu više potrebne.

U posljednje vrijeme, kaže dr. Stevanović, kod djece je sve više prisutna infekcija gornjih respiratornih puteva, koji u kombinaciji sa donjim respiratornim putevima izazivaju velike zdravstvene komplikacije. Stoga, on apelira na ranu dijagnozu bilo kojeg oblika oboljenja, koja će pružiti veće šanse ljekarima u njegovom liječenju. Roditeljima savjetuje preventivtivno djelovanje u vezi s čestim upalama srednjeg uha, kroz fizičku aktivnost i zdrav način života.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.