RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Gospodarstvo BiH očekuje velike reforme na putu ka EU

Predstavnici Skupštine i Vlade Brčko distrikta sudjelovali su u okruglom stolu o temi „Izazovi i spremnosti gospodarstva Bosne i Hercegovine pri pristupanju Europskoj uniji“, koji je u organizaciji Parlamentarne skupštine BiH održan u Tešnju, općini koja nema nezaposlenih osoba.

Okrugli stoj je prije svega imao za cilj da se utvrdi u kojem statusu se nalazi naše gospodarstvo danas, u odnosu na ono u Europskoj uniji. Tražile su se informacije što je potrebno mijenjati u zakonskoj regulativi kako bi se uskladili sa EU standardima.

Mi našim zakonodavstvom, sukladno europskim propisima, trebamo zaštititi naše gospodarstvenike. Znadete već za probleme koje smo imali sa izvozom, što je naš jedan veliki proble, jer nam se dogodi da se nekoliko mjeseci susretnemo s problemom zabrane izvoza, taj problem se kasnije riješi ali posljedice su progromne. Tako su i na tom okruglom stolu gospodarstvenici tražili da zakonodavni okvir bude takav koji će ih zaštititi, ali i poticajne mjere se moraju urediti tako da se našim gospodarstvenicima isplati proizvoditi i plasirati svoje proizvode sukladno EU standardima“, kaže šefica Odjela za Europske integracije Vlade Brčko distrikta, Delfa Dejanović.

Detaljne reforme u našoj zemlji su nužne, kako u javnoj upravi, tako i drugdje, kako bi bili konkurentni u Europskoj uniji i podigli naše standarde, kaže član skupštinskog povjerenstva za europske integracije, Uroš Vojnović.

Jedan od zamilmljivih problema koji je na okruglom stolu iznesen jeste pitanje odnosa i suradnje zavoda za zapošljavanje i našeg obrazovnog sustava. Naime kada je riječ o fokusiranju potreba poslodavaca i zavoda za zapošljavanje, tu kao da ne pričaju jedni s drugima, iz prostog razloga što obrazovni sustav ne odgovara potrebama poslodavaca za određenim profilima radne snage. Različiti su razlozi za to. Osim fleksibilnosti sistema, ne postoje jasno i dugoročno definirane potrebe poslodavaca, ali i zanimanje druge strane. Mislim da nas čeka teško razdoblje reforme ako mislimo da napravimo određene iskorake što se tiče standarda ljudi koji žive na ovim prostorima“, Tvrdi Vojnović.

U svjetlu svega rečenog i gospodarstvenici u Brčko distriktu su zatražili veću odgovornost javne uprave i zakonodavni okvir koji bi uozbiljio odnos aparata prema gospodarstvu, kaže Delfa Dejanović.

Glavnu primjedbu koju su dali gospodarstvenici to je da za propuste koje napravi administracija nema odgovornosti, dok gospodarstvenici i zakonskom regulativom imaju predviđene sankcije za eventualne prijestupe. Kada je u pitanju Brčko distrikt, svi mi znademo da je privatizacija nešto što je rak rana ove zajednice i s čime se i nakon 20 godina susrećemo. Tako da mi imamo u proceduri niz zakona, prije svega financijskih, koji su izravno povezani s gospodarstvom, a naravno i zakone koji su najizravnije vezani a ovu problematiku“, Pojašnjava Dejanovićeva.

Put Bosne i Hercegovine ka Europskoj uniji je počeo, i tu više nema prostora za puno razmišljanja i pregovaranja. Potrebno je samo izvršiti obveze koje na tom putu stoje, kategoričan je brčanski zastupnik, Uroš Vojnović.

U veljači 2016.godine je potpisana aplikacija za pristup Europskoj uniji. Mi smo tada dali suglasnost i smatram da je to sada naša obveza a ne spremnost, i mi ćemo raditi u potpunosti na tome. U određenim segmentima reforme se ne traže gotova rješenja nego ispunjavanje određenih ciljeva. Tako da je politika tu da dogovori da se ti ciljevi ispune“, dodaje Vojnović.

Ovom okruglom stolu nazočili su predstavnici svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini, a pokroviteljstvo je dao i Ured OESS-a u našoj zemlji.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.