Статистика каже да сваке године у мјесецу августу од 15 до 25 одсто становника наше регије почиње патити од алергије на амброзију.
Међу алергичарима на пелуд њих чак 75% алергично управо на амброзију.
Докторица Мирјана Кузмановић, шеф Хигијенско – епидемиолошке службе здравственог центра у Брчком истиче да је број аелергичних сваке године све већи од дјеце до одраслих.
„ Алергије на амброзију су највеће од половине августа до половине новембра и сви они који имају проблема требају на вријеме предузети мјере заштите“, каже докторица Кузмановић.
Симптоми алергије на амброзију су кихање, надражено грло, грлобоља, цурење носа, сврбеж у очима и носу. Тежи случајеви алергије на амброзију укључују напад астме, проблеме са сном, главобољу…
„ Све то почиње када амброзија испусти прву пелуд у ваздух – средина или касно љето – па до првог мраза који убије биљку“, појаснила је докторица Кузмановић.
Она је апеловала на све, од појединаца до институција и комуналних служби, да благовремено раде на уклањању амброзије са јавних површина и приватних посједа, како би тиме смањили проблеме које изазива пелуд ова биљка.
Амброзија обично расте у руралним подручјима, али и у урбаним средиштима, гдје год постоји какво напуштено поље. Концентрација пелуди је обично на максимуму у подневним сатима, између 10 и 15 часова. Киша и ниске јутарње температуре успоравају отпуштање пелуди. Пелуд амброзије може далеко путовати, и преко 50 километара, а пењати се може преко 3 километара у висину! Већина пелуди падне на тло унутар 100 метара од извора. Сјеме амброзије може мировати у тлу и десетке година и онда израсти када услови за то буду задовољени.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.