Savez logoraša Bosne i Hercegovine je u povodu 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava upozorio da su logoraši i žrtve ratne torture u Bosni i Hercegovini podsjetnik kako odredbe Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, nažalost, ne važe.
Podsjećaju da je na današnji dan, 10. decembra 1948. godine u Parizu, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, dokument kojim su, temeljem principa jednakosti, ustanovljena osnovna ljudska prava, građanska, politička, ekonomska, socijalna i kulturna, za svakog čovjeka i iz koje su, kasnije, proistekli brojni međunarodno priznati dokumenti o ljudskim pravima.
Također ističu da se u dokumentu, pored prava na život, slobodu i jednakost svih živih bića, navode odredbe koje zabranjuju torturu, ropstvo i diskriminaciju te da su ustanovljena brojna prava poput prava na život, slobodu, sigurnost, pravično suđenje, kretanje i ostalo.
– Ne možemo zanemariti činjenicu da 24 godine nakon završetka rata niti na jednom nivou vlasti u BiH ne postoji adekvatan pravni okvir, čak niti ozbiljan pokušaj, koji bi regulirao status i prava jedne od najbrojnijih kategorija stanovništva proisteklih iz proteklog rata – logoraša i žrtava ratne torture, kao jedine kategorije čiji status nije zakonski definiran – naveli su iz Saveza.
Iako su brojni zločinci procesuirani i osuđeni upravo zbog zločina nad logorašima te iako je sudski utvrđeno postojanje na stotine logora u kojima su logoraši, nakon što su prethodno nezakonito lišeni slobode surovo mučeni, izloženi seksualnom nasilju, ubijani ili nestajali bez traga, iz Saveza ističu da termin logoraša ili žrtva ratne torture i danas nepoznat, a da su logoraši i žrtve ratne torture nepriznate u Bosni i Hercegovini.
Pozvali su institucije vlasti u Bosni i Hercegovini da konačno preuzmu odgovornost i konačno, ozbiljno i bez odlaganja, pristupe zakonskom reguliranju statusa i problematike logoraša/žrtava ratne torture u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Saveza logoraša BiH.
Izvor: Fena
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.