Resursni centar Brčko distrikta proveo je istraživanje na uzorku od 500 mladih u Brčko distriktu o percepciji mladih o dječijim pravima. Došli su do poražavajućeg podatka da više od polovice mladih uopće nije upoznato sa svojim osnovnim pravima, a ostali, koji su čuli za prava djeteta, uglavnom smatraju da im se ta prava skoro svakodnevno uskraćuju. To otvara prostor i potrebu za boljom informiranošću mladih o njihovim pravima, zaključak je do kojeg se došlo na temelju provedene ankete.
„Zaključak do kojeg smo došli jeste da mladi trebaju više da se uključe, to jest da ih vlast više uključi, u proces odlučivanja o dječijim pravima. Po Konvenciji o ljudskim pravima postoje: zaštitna, razvojna, prava preživljavanja i prava sudjelovanja. A mi smo došli do saznanja da su najviše ugrožena upravo prava sudjelovanja u odlučivanja o svakodnevnom životu“, kaže moderatorica Resursnog centra, Milica Uljar.
O pravima djeteta djeca i mladi najčešće su doznali u školi i obitelji, te upravo njih, pored predstavnika vlasti, smatraju najodgovornijima za poštovanje dječjih prava. Mladi u Brčko distriktu su u anketi naglasili da najveće povjerenje imaju u svoje roditelje, a najmanje u političare. Stoga ne iznenađuje podatak da polovica ispitanih smatra da vlast prilikom odlučivanja i donošenja odluka ne uključuje mlade u razmišljanje o svojim potrebama.
„Potrebno je da se sve institucije uključe u rješavanje ovog problema. To jeste i jedan od naših koraka koje poduzimamo kroz ovaj projekat, te se nadamo da smo i ovom anketom pomogli u mijenjanju svojesti o položaju mladih,a li i početku traženja riješenja“, kaže Milica Uljar.
Mladi u Brčko distriktu su kroz anketu iskazali potrebu da im se pruži odgovarajuće obrazovanje za učešće u političkom i društvenom životu zajednice, te da se stvore uvjeti u kojima će se njihov glas čuti i uvažiti. Kada je riječ o onome što bi mladi u Brčko distriktu željeli da se učini kako bi imali bolje uvjete života, to su uobičajene želje svedene na geslo „kruha i igara“.
„Mladi u ovom gradu bi željeli da se otvori više igrališta i mjesta za zabavu. Naravno i da se podigne standard života sa više radnih mjesta, većim plaćama a manjim cijenama“, Izdvojila je Uljar.
U prezentaciji rezultata istraživanja među mladima u Brčko distriktu o poznavanju prava djeteta naglašena je i velika uloga medija koju bi oni trebali imati u boljem informiranju mladih, ali i svih članova društva, o pravima djeteta.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.