Iako preko 25 posto stanovništva Brčko Distrikta čine mladi, te na području Distrikta djeluje oko 30 omladinskih organizacija, ova populacija stanovnika još uvijek nema svoj zakon, Zakon o mladima. Nakon što je konačno prošle godine u maju, a u organizaciji Odjela za stručne i administrativne poslove Vlade Brčko distrikta BiH, predstavljena njegova radna verzija, bilo je za očekivati da će ovaj zakon ubrzo biti i donešen. Međutim, izgleda da se od tada ništa više nije uradilo po ovom pitanju, što nam je potvrdila i Senada Sušić, menadžer za omladinski rad brčanskog Proni centra za omladinski razvoj.
„Na žalost to je posljednji događaj povodom borbe za Zakon za mlade. Poslije toga se apsolutno ništa nije desilo.Pokušali smo još kroz jedan projekat raditi na Zakonu za volontiranje, ali sve je još uvijek na nekoj „mrtvoj tački“. Konkretno za Zakon o mladima još uvijek nadležne nismo ništa pitali jer unazad 10 godina uvijek dobijemo odgovor da nije politički momenat ili nešto slično. Ali Zakon za volontiranje je kao u procesu pripreme nekog drafta“, kazala je Sušić.
Suad Burić, predsjednik skupštinske komisije za mlade potvrdio je da komisija nema nikakvih saznanja o tome dokle se došlo sa izradom Zakona o mladima Brčko distrikta BiH, ali da postoje neka saznanja od političkih krugova i onih koji su do sada radili na izradi ovog zakona.
„U proteklom periodu Vlada Brčko distrikta formirala je interresornu radnu grupu koja je radila na izradi nacrta Zakona o mladima prije dvije godine. U međuvremenu je taj zakon, kako su nam rekli, urađen i draft tog zakona je prošao javnu raspravu sa mladima. Na jednoj od rasprava su prisustvovali i članovi komisije i dali svoj doprinos. I ono što smo čuli je da je unazad mjesec dana, na sjednici Vlade razmatran nacrt Zakona o mladima Brčko distrikta BiH koji je trebao biti upućen u skupštinsku proceduru. Međutim informacije koje dolaze iz Vlade su da je taj zakon povučen iz nama nepoznatih razloga“, pojasnio je Burić.
Iz Pronija su kazali da će u toku narednih dana nadležnima postaviti pitanja i o Zakonu o mladima i o Zakonu o volontiranju, dok je Burić naglasio da se nada da će Vlada Brčko distrikta prevazići svoje probleme, te u najskorije vrijeme nacrt ovog zakona uputiti u skupštinsku proceduru gdje će se konačno i usvojiti.
S obzirom da je bio nedostupan, odgovor na pitanje šta je sa nacrtom ovog zakona, nismo uspjeli dobiti od šefa vladinog resornog odjela.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.