RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Dobre vijestiMagazin

Muslimani u BiH danas obilježavaju dan ašure

Prigodnim govorima, mevludima, zikrovima i postom, muslimani u svojim domovima, džamijama i tekijama danas obilježavaju Jevmu-ašure (dan ašure), što je prema Takvimu Islamske zajednice u BiH 10. muharrem 1437. Hidžretske godine ili 23. oktobar 2015. godine prema gregorijanskom kalendaru.

Prema brojnim predajama i hadisima, za taj dan se vežu posebni historijski događaji koji imaju duhovni i socijalni karakter. To je dan u kome je Allah dž. š. spustio velike milosti svojim odabranicima, pejgamberima.

Ovaj dan obilježavaju i kršćani i Jevreji.

Dan ašure je kod muslimana poznat i kao Bajram vjerovjesnika, jer je Uzvišeni Allah na ovaj dan mnogim poslanicima podario razne počasti – Ademu je oprošteno, Nuh se iskrcao lađom na brdo Džudijj, Junusa je izbacio kit iz svoje utrobe, Musa se spasio od faraona prošavši kroz more, Ibrahim je rođen na ovaj dan te mu je spušten kurban u zamjenu za sina, Jusuf je vraćen svom ocu Jakubu, Ejub je ozdravio, Isa je rođen na ovaj dan te je uzdignut na ovaj dan, dok je Muhammedu spušten ajet u kome ga Allah dž.š. obavještava da mu je oprošteno sve što je učinio i što će učiniti u budućnosti.

Ašura ima i socijalnu dimenziju koja podrazumijeva pripravljanje jela ašure, sličnog kompotu, ali od raznih zrnastih plodova, suhog voća, začina i mirođija. U Bosni i Hercegovini običaj je da se u ašuru stavi od sedam do 77 namirnica. Ovo jelo se dijeli komšijama i rodbini, a ašura je i u službi zdravlja, jer savremeni principi ishrane preporučuju takvu vrsta jela.

I Gazi Husrev-beg je oporučio ašure, pa ih je imaret u Sarajevu pripremao za službenike džamije i građane, posebno one siromašne, što je tradicija koja se do danas očuvala.

Poslanik Muhammed a.s. je kazao da “ko opskrbi svoju porodicu na dan ašure, njega će Allah opskrbiti za čitavu godinu”.

KAKO NAPRAVITI AŠURU

Najčešće se koriste: koštunjavo voće (bademi, orasi, lješnjaci), sjemenke suncokreta, tikve, susam, ćurekot, pšenica, ječam, zob, riža; suho voće: ananas, kajsija, šljiva, papaja, mango, kruška, jagoda. Koristi se i svježe voće i povrće – cvekla, mrkva, kruška, mandarina, jabuka, nar, kivi, ananas, banana, tikva, grožđe, limun, grejp, peršun, dud, ribizle, breskva, malina, kajsija, višnja, jagoda… Od začina, možete koristiti: šafran, cimet, karanfilčić, čili, korijander, kafu, med, šećer, sol, biber, kakao, rogač, đumbir, vanilin šećer…

Tvrdi sastojci, poput riže i pšenice, prethodno se skuhaju posebno, te dodaju u smjesu u kojoj se kuhalo koštunjavo i svježe voće i povrće. Ovo jelo se kuha satima, a na kraju se dodaju začini. Voće i slatki sastojci se koriste u najvećoj mjeri, dok se sastojci s jačim okusima stavljaju u manjim količinama, kako bi se doprinijelo zanimljivosti okusa.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.