U Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine 1. februara 2024. godine biće otvorena stalna izložba “Gmizavci i vodozemci BiH”, kao dio stalne postavke Odjeljenja za prirodne nauke.
“Sinoć smo otvorili jednu izložbu vrlo interesantnu, imamo gostovanje iz Hrvatske otvoreno. 1. februara otvaramo, dugo se radi, postavka Gmizavci i vodozemci BiH dio stalnog postava na odjeljenju za prirodne nauke, vrlo smo sretni zbog toga”, rekao je Mirsad Sijarić, direktor Zemaljskog muzeja BiH na godišnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.
Naglasio je da je to jedna od tri bitne stvari planirane za sljedeću godinu, koja je djelimično komplementarna sa projektom koji muzej radi uz podršku UNDP-a.
“U pitanju je projekat konzervacije, odnosno zaštite bosanskog autohtonog tritona koji je vjerovatno stoljećima živio u Prokoškom jezeru pa je izmišljeno poribljavanje i autohtona vrsta za koju se zna barem 100 i nešto godina gotovo potpuno istrebljena, uništena. Zahvaljujući angažmanu naših kustosa sa Odjeljenja za prirodne nauke uhvaćeni su zadnji primjerci, doneseni u muzej i oni sada žive svoj život i razmnožavaju se”, rekao je Sijarić.
Dodao je da se nadaju da će ih imati u dovoljnom broju da ih jednog dana vrate u prirodno stanište, naravno ako nadležni organi riješe pitanje Prokoškog jezera.
“U slučaju da oni ne nađu rješenje za Prokoško jezero mi ćemo napraviti jezero, južno, dva jezerca mala na južnoj strani botaničkog vrta koji je naš sljedeći projekat”, rekao je Sijarić.
Dodao je da je odobren projekat za koji su aplicirali kod Vlade Japana, a koji se tiče uspostavljanja infrastrukture za digitalizaciju zbirki i svega ostalog, što znači povezivanje optičkim kablovima kancelarija centara za dokumentaciju svih zgrada i nabavku opreme.
Od prethodnih rezultata podsjetio je na rekonstrukciju dijela depoa, kao i rekonstrukciju i revitalizaciju unutrašnjeg dijela botaničkog vrta.
Ana Marić, zamjenica direktora rekla je da su Zemaljskom muzeju u budućnosti najpotrebniji mladi kadrovi obzirom da trenutno imaju 53 uposlenika od potrebnih 105.
Kada su u pitanju prihodi i rashodi godišnje potrebe muzeja u ovoj godini iznose 1,6 miliona KM za plate, režije i tekuće troškove od čega je domaći priliv 1.555.888, strani priliv 117.075 i vlastita zarada koja je do decembra iznosila 360.722 KM.
Kada se radi o broju posjeta u prošloj godini je prodano 37.249 ulaznica, a ove godine do kraj novembra prodano je 45.229 ulaznica, za oko 8.000 više u odnosu na čitavu prethodnu godinu.
Ana Marić je rekla da im je cilj do kraja godine imati 50.000 prodanih ulaznica i podsjetila da su ove godine snizili cijene ulaznica za penzionere i studente na dvije KM, dok odrasli plaćaju osam KM, a predškolska djeca ne plaćaju ulaz.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.