На данашњи дан прије годину дана Србија и Косово постигли су Охридски споразум но унаточ напорима међународне заједнице и Еуропске уније нису постигнути значајнији помаци у проведби тог споразума.
Управо је високи представник ЕУ за вањску и сигурносну политику Јосеп Борелл учи годишњице овог споразума позвао Косово и Србију да окончају кризу и тензије и крену напријед у “нову еуропску еру” проведбом споразума о нормализацији односа.
„Жалосно је што су, унаточ свеобухватним напорима ЕУ и међународне заједнице, до сада Косово и Србија учинили веома мали напредак ограничен на проведби обвеза које су прихватили овим споразумом”, казао је Борелл.
Србија и Косово 27. вељаче прошле године постигли су сугласност о Споразуму о путу према нормализацији односа док је у Охриду прихваћен анекс тога споразума, који је заправо план проведбе споразума из вељаче.
Но тијеком цијеле 2023. нису постигнути резултати у његовој проведби, а Србија одбија провести све дијелове споразума, посебно онај који говори да неће блокирати чланство Косова у Уједињеним народима.
Косово с друге стране не жели прихватити формирање Заједнице српских опћина (ЗСО) јер страхује да би таква заједница могла бити слична Републици Српској у Босни и Херцеговини а косовски премијер Албин Курти тврди за ЗСО није приоритет у нормализацији односа са Србијом те инзистира на томе да споразум буде потписан.
Србијански предсједник Александар Вучић рекао је у недјељу да ће Србија промијенити приступ дијалогу с Косовом који се проводи под покровитељством Еуропске уније (ЕУ).
“Кад вас неко превари једном, то се добрим људима догоди јер су неком вјеровали на ријеч или потпис. Кад вас превари други пут, можда сте сувише вјеровали или жељели вјеровати. Ако се то настави, то не говори о оном тко вас је преварио већ да сте ви будала. Толике будале више нисмо”, рекао је Вучић новинарима у Београду послије пријема организираног за ученике основних школа с Косова.
Идућа два мјесеца кључна су за Косово које би се могло придружити Вијећу Еуропе након што је прошлог тједна косовска Влада затражила од Катастарске агенције да врати земљу Манастиру Високи Дечани.
Курти држи како ће проведба уставне одлуке о земљишту бити одлучујућа за пријем Косова у Вијеће Еуропе тијеком Парламентарне скупштине ове институције, која ће бити одржана травњу.
Водитељ парламентарне скупине Алијансе за будућност Косова Бесник Тахири отпутовао је у Париз, гдје ћемо као члан Одбора за једнакост и недискриминацију унутар Вијећа Еуропе разговарати о тематским питањима Одбора, али и одржати састанке о чланству Косова у Вијећу.
“Два су тренутка важна ових тједана. Сједница Одбора за политику и демокрацију која ће се одржати 27. ожујка и то с једином точком, пријавом Косова. Извјешће мора бити изгласано 1/2, односно 27 заступника мора гласовати у Одбору и бити послано на пленарну сједницу у ПАЦЕ на гласовање. У Парламентарној скупштини потребна је 2/3 гласова”, написао је Тахири на Фацебооку.
Одлука средишње банке Косова којом се од 1. вељаче у платном промету користе еури те укида српски динар појачала је тензије између Косова и Србије чији су односи нарушени оружаним нападом у Бањској у рујну прошле године када је погинуо косовски полицајац и три српска нападача.
У Бруxеллесу ће се у уторак састати главни преговарачи Косова и Србије Бесник Бислими и Петар Петковић који ће под покровитељством Еуропске уније а у склопу дијалога, разговарати о укидању српског динара у платном промету на Косову.
Бислими није судјеловао на претходном састанку у Бруxеллесу на којем су представници Косова и Србије разговарали о одлуци ЦБК-а о укидању динара јер је сматрао да се питање динара не може рјешавати у склопу дијалога о нормализацији односа Косова и Србије.
Гласноговорник Еуропске уније Петер Стано подсјетио је такођер да је прошло годину дана откако су Србија и Косово постигле Охридски споразум за нормализацију односа те истакнуо како Еуропска унија жали што је постигнут ограничен напредак у његовој проведби.
“Стога Еуропска унија позива челнике Србије и Косова да покажу одговорност, а ако то не учине бит ће угрожени кредибилитет и еуропске интеграције”, написао је Стано на друштвеној мрежи X.
Но тијеком прошлотједног посјета Косову амерички изасланик за западни Балкан Габриел Есцобар казао је да није успио увјерити Куртија да суспендира одлуку о забрани српског динара. Еуропска унија и САД затражиле су од Владе Косова да пронађу дугорочно рјешење, као што је електронски трансфер еура кроз косовски платни сустав што би олакшало живот Србима на Косову.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.