Представници Србије и Европске уније (ЕУ) потписали су данас у Београду Меморандум о разумијевању о стратешком партнерству о одрживим сировинама, ланцима производње батерија и електричним возилима.
Документ су потписали министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић и потпредсједник Европске комисије и европски комесар за међуинституционалне односе и стратешко предвиђање Марош Шефчович, у присуству предсједника Србије Александра Вучића и њемачког канцелара Олафа Шолца.
Вучић је рекао да је поносан на оно што је данас започето, на пројекат важан за Европу, али који ће, навео је, бити прекретница и квантни скок у будућност за Србију.
“Никада, ни у једној фази, а дуг је пут до отварања рудника литијума и формирања производног ланца, ништа нећемо да тајимо и кријемо од грађана”, рекао је Вучић.
Како је навео, пројекат “Јадар” ће Србији донијети најмање шест милијарди еура страних директних инвестиција.
“За нас је од огромног значаја цијели ланац производње, донијеће огроман раст у Србији”, рекао је Вучић.
Како је додао, допринос цијелог производног ланца, од ископавања литијума до производње батерија и електричних аутомобила, допринијеће расту домаћег бруто производа са 16,4 одсто.
“Србија ће инсистирати, а и ја лично ћу се бороти за животну средину и живот народа у Јадру и Рађевини, за чист ваздух, земљу и воду”, рекао је Вучић и обећао да ће експерти из њемачке и ЕУ пратити пројекат “Јадар”.
Шолц: Споразум Србије и ЕУ смањује зависност Европе
У Београду је данас потписано и Писмо о намјерама о развоју ланца вриједности е-мобилности у Србији, на који су потпис ставили министарка привреде Србије Адријана Месаровић, предсједник Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Одил Рено-Басо, члан Извршног одбора КфW Гроуп Кристијане Лајбах, директор Међународне развојне сарадње “Cassa Depositi e Prestiti” Паоло Ломбардо, извршни директор компаније Мерцедес-Бенз Ола Калениус и извршни директор компаније Рио Тинто Гроуп Јакоб Стаусхолм.
Писмо о намјерама су потписали и извршни директор компаније “EIT InnoEnergy” Дијего Павиа, извршни директор компаније “ИноБат” Мариан Бочек и генерални директор компаније “ЕлевенЕс” Немања Микач.
Њемачки канцелар Олаф Шолц изјавио је да су потписани споразуми од непроцјењиве вриједности и да ће допринијети смањењу зависности Европе од других земаља у области одрживих сировина.
“Ти споразуми ће јачати сарадњу у снабдијевању сировинама, они су од непроцјењиве вриједности. То је важан европски пројекат који ће допринијети да Европа остане суверена у свијету који се мијења, да не буде зависна од других. Морамо смањити нашу зависност, морамо имати отпорну структуру у ланцима снабдијевања”, рекао је Шолц на заједничкој конференцији за новинаре са Вучићем и потпредсједником Европске комисије Марошем Шефчовичем.
Шолц је навео да је Србија донијела одлуку да потпише споразуме “у важном тренутку” и да ће ЕУ захваљујући копању литијума у Србији постићи постављене климатске циљеве.
Он је захвалио Вучићу на покретању “важног пројекта и за ЕУ и за Србију” и поновио да је пројекат ископавања литијума “Јадар” компаније Рио Тинто “добар за Србију” и да “доноси перпсективу развоја за цијелу земљу, али и за цијели регион”.
“Рударство мора да се остварује уз поштовање највиших стандарда животне средине и ми ћемо помоћи да тако буде. Тај пројекат ће створити радна мјеста и просперитет, али послије рударства морају услиједити и други кораци у повезаним производним ланцима у Србији”, рекао је Шолц.
Њемачки канцелар је указао да је ријеч о “европском пројекту” и да “европски дух има велики значај за будућност”.
“Моја амбиција је да се побринем да државе Западног Балкана постану чланице ЕУ у догледној будућности. То је процес заснован на заслугама, али ми желимо да помогнемо да успијете у томе. То ће допринијети унапређењу мира и просперитета у цијелом региону”, казао је Шолц.
Навео је да су потребни добросусједски односи у цијелом региону и да је важна нормализација односа Србије и Косова, додајући да ће “учинити све како би свако од актера доприњео да европска перспектива што прије постане стварност”.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.