Сталне чланице Савета безбедности УН изразиле су синоћ резерве према намјери Приштине да једнострано и без адекватних консултација са партнерима забрани употребу динара на Косову и позвали је да одложи примјену те мјере.
Током расправе на ванредној седници СБ УН о ситуацији на Косову, заказаној на захтјев Београда, америчка амбасадорка при УН Линда Томас-Гринфилд изјавила је да је Вашингтон изразио резерву према одлуци да евро буде једино средство плаћања на Косову.
Она је позвала Приштину да одложи примјену те мјере док не буду дефинисани одговарајући механизми, у складу са европским стандардима.
Томас-Гринфилд је критиковала и недавне акције косовске полиције поводом затварања три “паралелне српске општине” и упад у просторије невладине организације Центар за заједнице у Приштини, наводећи да “ти потези нису у складу са настојањима Приштине да створи мултиетничко друштво”.
Са друге стране, Томас-Гринфилд је рекла да САД очекују да Србија процесуира одговорне за оружани сукоб у селу Бањска 24. септембра прошле године.
Британски амбасадор при УН џејмс Кариуки рекао је да Србија и Косово “морају да поштују преузете обавезе и да избјегавају једностране акције како би поставили основе за обострано прихватљив и одржив договор”.
Поводом одлуке приштинских власти да забране употребу динара на Косову, Кариуки је рекао да постоји проблем због њеног утицаја на мањинске заједнице.
Навео је да је потребно осигурати да Срби и друге заједнице и даље примају приходе у динарима до проналаска одрживог решења.
Кариуки је, попут Томас-Гринфилд, казао да Лондон позива Србију да приведе правди одговорне за сукоб са косовском полицијом у селу Бањска.
Заменик руског амбасадора при УН Дмитриј Пољански оптужио је Приштину да спроводи “антисрпски терор са циљем да све српско становништво заувијек напусти територију Косова, и од чланица СБ УН затражио да стану у заштиту косовских Срба”.
Кинески амбасадор при УН Жанг Јун изјавио је да једностране акције Приштине не доприносе рјешавању косовског питања, већ да изазивају тензије које Пекинг сматра “веома озбиљним”.
Жанг је рекао да Пекинг од Мисије УН на Косову тражи да захтева укидање “незаконитих и неразумних” одлука Приштине, а од косовских власти да одмах одустану од њих.
Навео је да ситуација на Косову утиче на стабилност Балкана и Европе и поновио познати став Пекинга да Београд и Приштина треба да постигну обострано прихватљиво рјешење кроз дијалог, у оквирима Резолуције 1244 СБ УН, уз поштовање суверенитета и територијалног интегритета Србије.
Предсједник Србије Александар Вучић је рекао да “приштинске власти појачавају суставне нападе на српско становништво”, те да такве акције, уз изостанак одговарајуће реакције, “могу изазвати непоправљиву штету за опстанак српског народа на Косову”.
Он је навео податке да Србија из свог прорачуна исплаћује 60.946 плаћа и пензија на Косову, 2.430 стипендија студентима и финанцира пучке кухиње за око 2.000 социјално најугроженијих грађана, нагласивши како је “очито да забрана динарског платног промета и укидање динара као средства плаћања изравно лишава огроман број становника основних особних средстава за живот”.
Приштина, устврдио је Вучић, изравно онемогућава свако функционирање свих друштвених, здравствених, образовних, социјалних, културних и других институција које омогућују Србима да себи и својим обитељима осигурају основне животне потребе.
Он је указао и на повећан број напада на косовске Србе, наводећи да је од доласка на власт актуалног косовског премијера Албина Куртија 2021. на Косову регистрирано укупно 669 етнички мотивираних напада, те да је то повећање од 300 посто у односу на претходно раздобље, оптуживши Куртија да “руководи прогоном Срба”.
Вучић је од међународне заједнице затражио “хитне и одлучне потезе” како би се зауставио прогон Срба са Косова и створили увјети за наставак нормалног дијалога између Београда и Приштине.
Србија ће примијенити све споразуме и све потезе сукладно резолуцијама Уједињених нација, рекао је Вучић на сједници ВС УН.
Премијер Косова Албин Курти истакнуо је да уредба косовске средишње банке не забрањује Влади Србије да осигура финанцијску подршку косовским Србима, оцијенивши да је све остало “пропаганда власти у Београду”. Уредба је ту да осигура транспарентност и легалност уноса готовине на Косово, а иста правила се примјењују на било коју земљу и валуту – динар, долар, фунту или албански лек, рекао је Курти на сједници ВС УН-а.
Он је устврдио како ЦБК чини све да косовски Срби наставе примати финанцијску подршку из Србије, те да је послала писмо Народној банци Србије да предложи споразум како би се то ријешило. Курти је истакнуо да је његова влада спремна омогућити “глатку транзицију” и довољно времена за пријелазни период. Он је оцијенио како Београд није забринут због динара, већ због немогућности да се вреће новца пребацују на сјевер Косова на нелегалан начин.
Косовски премијер позвао је вечерас предсједника Србије да потпише Бриселски споразум и имплементацијски анекс из Охрида “овдје и сада”, оцијенивши како би тиме показао преданост мирним и добросусједским односима са Косовом, преноси Хина.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.