RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoSport

Iako je zakoračio u 9. desetljeće, čika Stjepan obilazi terene i piše

Foto: Glas Slavonije

Stjepan Bogutovac nagrađen je za izniman doprinos u području kulture, sporta, očuvanju tradicijske baštine i humanitarnog rada.

GUNJA

Za izniman doprinos u području kulture, sporta, očuvanju tradicijske baštine i humanitarnog rada godišnju nagradu za životno djelo Vukovarsko-srijemska županija ove je godine dodijelila Stjepanu Bogutovcu (81) iz Gunje. Svi koji poznaju svestranog i neumornog čika Stipu, novinara i kroničara svoga kraja u koji je duboko ukorijenjen, i koji svojim perom već više od pola stoljeća vrijedno bilježi aktualnosti i događanja oko sebe nesebično se dajući za lokalnu zajednicu, ali i šire, slažu se da je nagrada otišla u prave ruke. Prijedlog su podnijeli Općina Gunja i Muzej Cvelferije, u kojima s iznimnim poštovanjem govore o liku i djelu svoga sumještanina, mnogi će reći “dobroga duha Cvelferije”.

Aktivan i u Brčkom

Iako je zagazio u deveto desetljeće života, i dalje je aktivan. Svakodnevno je na terenu, obilazi sportske dvorane i travnjake i šalje izvješća medijskim kućama. U jednome danu poprati i po nekoliko utakmica, uzima izjave trenera, igrača, analizira postignute rezultate i poretke klubova na ljestvicama, i to ne samo u Županji i okolnim selima nego i u Brčko Distriktu u BiH.

Ispratio je generacije raznih sportaša, pratio njihovo odrastanje u klubovima, veće ili manje uspjehe koje su postizali… I dalje uživa u svome poslu i u novim izazovima. To je, kaže, njegov život jer najljepše je, ustvrdio je, raditi s mladima, pratiti njihove ambicije i entuzijazam, biti među ljudima i ono što mu je najvažnije – biti koristan. Život ga nije nimalo mazio. Rođen je 1942. i u ratnom je vihoru ostao siroče, odrastao je s bakom i didom, a rano je ostao i bez supruge, s dva sina koja je tek trebalo izvesti na put. Autor je i suautor brojnih knjiga i monografija, raznih biltena, bio je dopisnik brojnih dnevnih novina, među ostalim i Glasa Slavonije, Vjesnika i Večernjeg lista, pisao je za Arenu, Politikin zabavnik…, za brojne lokalne novine. Surađivao je s desetak radiopostaja, a u nekima je i danas angažiran kao sportski novinar. A novinarstvom se počeo baviti na nagovor doajena novinarstva županjske Posavine Stjepana Tomića. Okušao se i kao voditelj kulturno-zabavnih i sportskih manifestacija, promocija i svečanosti, a osnivač je i Muzejske zbirke Gunja.

Priznanje FIFA-e i UEFA-e

Dobitnik je brojnih priznanja iz Hrvatske i inozemstva čiji je popis impresivan, a posebno ističe priznanje FIFA-e i UEFA-e koje su potpisali čelnici tih asocijacija, a koja mu je osobno uručio tadašnji predsjednik HNS-a Vlatko Marković. Dobitnik je i Povelje za izuzetna ostvarenja u području tjelesne kulture i sporta, Srebrnog grba Općine Gunja za sustavno medijsko praćenje aktivnosti u Gunji. Županijski savez sportova uručio mu je i Povelju za promicanje vrijednosti sporta, a dobio je i priznanje Grada Županje. Nekoliko je puta proglašavan sportskim novinarom godine u susjednom Brčko Distriktu… Dobio je, među ostalim, i priznanje za doprinos u organizaciji XIV. Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu.

S ponosom i sjetom prisjeća se i brojnih anegdota kojima je protkan njegov dugogodišnji rad. Drage uspomene vežu ga za škole u Gunji i Drenovcima u kojima je nekada radio kao tajnik, odnosno knjižničar. Svojim je radom ostavio velik trag u kulturnom životu Gunje. Sudjelovao je u spašavanju kulturne baštine na području pogođenom poplavama – u Gunji, Račinovcima i Rajevu Selu. Za potrebe osnivanja Muzeja Cvelferije donirao je brojne predmete koje je godinama prikupljao i koji su ondje izloženi.

Posjedovao je bogatu zbirku koja oslikava presjek života u Cvelferiji od prapovijesti do novijeg doba…

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.