RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Sport

Ибришимбеговић: Олимпијски дух је заправо дух мира и љубави

Олимпијски музеј у Сарајеву који чува вриједне успомене на 14. Зимске олимпијске игре, које су од 8. до 19. фебруара 1984. године одржане у овом граду, низом садржаја обиљежава значајну обљетницу, 40 година од одржавања ове спортске манифестације.

Као и претходних година, од 8. до 19. фебруара, бит ће организирани дани отворених врата, када ће посјетитељи у периоду од 10.00 до 18.00 сати бесплатно моћи погледати сталну поставку и додатне изложбе које Музеј организира поводом 40. годишњице Сарајевске олимпијаде.

Директорица ЈУ Градски музеји Сарајево у склопу које је и Олимпијски музеј Сенка Ибришимбеговић је у разговору за Фену казала да су већ 29. јануара имали једну изложбу, која је на неки начин архивска изложба реквизита који нису у сталној поставци музеја, а донирани су од учесника Сарајевске олимпијаде Олимпијском музеју.

“Тако да смо показали њих и показали смо одређене постере, односно плакате, које смо направили поводом 40. годишњице, гдје смо извукли одређене архивске фотографије, које нису изложене у музеју. Такођер смо инаугурирали формирање библиотеке Олимпијског музеја, са нашим посебним гостом, који је први интернационални гост који је дошао у Сарајево за ову годишњицу”, казала је Ибришимбеговић.

Додала је да се ради о Маркусу Остервалдеру, хисторичару олимпијских игара, који је основао и Удружење олимпијских хисторичара у Швицарској. Појаснила је да се они баве проучавањем свега онога што су олимпијске игре у цијелом свијету, од свог постанка до данас.

Такођер, Маркус Остервалдер је и графички дизајнер.

“Он је направио јако вриједну публикацију, гдје је сумирао сав графички дизајн свих олимпијских игара у два тома књиге “Олyмпиц Гамес: Тхе Десигн”, коју је поклонио Олимпијском музеју. На тај начин смо, са том његовом књигом направили камен темељац за музејску библиотеку”, навела је Ибришимбеговић.

Желимо, додала је она, да отворимо музеј за све истраживаче, младе, оне мало старије, за све који се интересују за ову тему и који истражују на тему олимпијских игара, олимпијског духа и олимпијског наслијеђа.

“Трудимо се да будемо, на неки начин, укључени у дјеловање у заједници на више нивоа. Не само да долазе посјетиоци да виде што су то артефакти које имамо у музеју, већ да буду ту да истражују, да уче о свему што је Сарајевска олимпијада и што је олимпијски дух уопште”, истиче Ибришимбеговић.

Напоменула је да ће на обиљежавање 40. годишњице ЗИО ‘84. у Сарајево допутовати и учесници овог великог догађаја, спортисти који су тада били успјешни у спортовима у којима су се натјецали.

Између осталих, требали би доћи алпски скијаш Јуре Франко који је на Олимпијади освојио сребрену медаљу у велеслалому, Катарина Вит која је освојила злато у умјетничком клизању, као и Џејн Торвил и Кристофер Дин, златни олимпијски пар у умјетничком клизању из 1984. године, који ће имати ревијални наступ у Скендерији. Требао би доћи и скијаш Бојан Крижај као и бројни други гости.

Најавила је и двије изложбе. Једна је у сарадњи са Хисторијским архивом БиХ који има доста документације везано за саму кандидатуру за организирање олимпијских игара тада, седамдесетих година прошлог стољећа.

“Такођер, имат ћемо занимљиву изложбу у Олимпијском музеју, која ће бити организирана да промовира олимпијско наслијеђе. Бавимо се тим олимпијским наслијеђем, пропитујемо његову данашњу сврху и употребу. Говорим о физичком олимпијском насљеђу. Имат ћемо и изложбу хотела Холидеј Ин 9. фебруара”, навела је Ибришимбеговић само неке од предвиђених садржаја.

Обиљежавање 40. годишњице Зимских олимпијских игара у Сарајеву засигурно ће привући и велики број туриста, љубитеља зимских спортова, који ће баш у овом периоду походити главни град БиХ, а поред олимпијских љепотица Јахорине, Бјелашнице, Игмана и Требевића, незаобилазна дестинација је свакако и посјета Олимпијском музеју.

Ибришимбеговић каже да су већ прошлог љета имали осјетан пораст посјетилаца. Највише су били присутни посјетиоци из региона – Словеније, Хрватске, Србије, Македоније и Црне Горе.

“Поред тих туриста, примјетимо да имамо доста и интернационалних туриста који су са азијског континента, што није било толико уобичајено да их виђамо често у нашем музеју. Тако да видимо Јапанце, Корејце, Кинезе, долазе, и то нам је драго. Такођер, имамо доста и европских туриста, ту су Французи у задње вријеме зато што и они ове године имају олимпијаду. Имали смо неколико новинара који су долазили, новинарка часописа Ле Фигаро је била ту, направила велику репортажу која је објављена крајем јануара”, навела је директорица Олимпијског музеја.

Такођер, гости који су дошли у БиХ и у Сарајево у току зимског раздобља да скијају или на Јахорини или на Бјелашници долазе у Сарајево да посјете Олимпијски музеј.

Ибришимбеговић је говорила и о будућим пројектима које планирају реализирати.

“Поред тога што смо отворили симболично ту библиотеку која ће служити за истраживање олимпијских игара, увидјели смо да се доста документације налази на различитим локацијама. Господин Остервалдер је, заједно с нама, посјетио архив у ЗОИ-у. У Зетри се налази велики број документације која је само у физичкој форми ту смјештена, није дигитализирана. Такођер, Хисторијски архив БиХ има доста документације о Олимпијади, која је такођер у физичкој форми присутна”, казала је Ибришимбеговић.

Додала је како имају идеју да, заједно са Остерwалдером, раде на развоју дигитализације свих ових материјала које желе да сумирају и да они буду доступни као дигитална база података у Олимпијском музеју.

“То је један велики пројект, сигурно ће трајати, али мислимо да је то будућност, да се ти документи очувају и сачувају, али и да буду доступни на једном мјесту. То је нешто што је нужно, што се мора десити у наредним годинама”, навела је Ибришимбеговић.

 Напоменула је да су посљедње двије године радили са дјецом која су у основним и средњим школама у Кантону Сарајево.

“Међутим, ове године смо жељели то да проширимо и на цијелу БиХ. Мислим да ћемо на неки начин одабрати, понудити двије-три школе које буду могле, рецимо из Сребренице, Мостара, Тузле, Бихаћа, Бање Луке, да дођу у Сарајево и да, у овој години када се обиљежава 40. годишњица Олимпијаде, посјете Олимпијски музеј”, казала је Ибришимбеговић.

На крају је из Олимпијског музеја, који чува дух и традицију Олимпијских игара, поручила да сви требамо да цијенимо и будемо свјесни вриједности које Сарајево има као олимпијски град у тој мрежи олимпијских градова у свијету.

“Да је то једна вриједност која не треба да буде нешто што је прошлост, него је то нешто што је вриједно за наше будуће генерације. Дакле, требамо да учимо дјецу о вриједностима и важности спорта у њиховом свакодневном животу.

Такођер, умјетности која је заједно са спортом, тај један универзални језик који, поред тога што има можда неке компетитивне карактеристике, заправо оне су позитивне, оне развијају дух, оне нас инспиришу да будемо бољи, да се трудимо да заједници допринесемо са неким љепшим и бољим вриједностима.

Мислим да је то некако порука и мира, јер заправо требамо да желимо да се бавимо лијепим стварима, спортом, умјетношћу и да то преносимо на наше млађе генерације. Тај олимпијски дух је заправо тај дух, по мени, мира и љубави”, поручила је Ибришимбеговић.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.