RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Cijene nafte padaju zbog ograničenja u Kini povezanih s COVID-om i mogućih povećanja kamatnih stopa

Cijene nafte pale su u ponedjeljak, dok su izgledi za povećanje globalne potražnje za gorivom zasjenjeni ograničenjima zbog COVID-19 u Kini i potencijalom za daljnje povećanje kamatnih stopa u Sjedinjenim Državama i Evropi.

Terminski ugovori za naftu Brent LCOc1 oslabili su 1,28 dolara ili 1,4 posto, na 91,56 dolara po barelu, nakon što su u petak porasli za 4,1 posto.

Američka nafta West Texas Intermediate CLc1 pala je 1,34 dolara na 85,45 dolara za barel, ili 1,5 posto, nakon povećanja od 3,9 posto na prethodnom trgovanju.

Cijene su se malo promijenile prošle sedmice jer su dobici od nominalnog smanjenja ponude od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i saveznika uključujući Rusiju, grupu poznatu kao OPEC+, nadoknađeni stalnim karantenima u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte.

Potražnja Kine za naftom mogla bi se ove godine smanjiti  prvi put u dvije decenije jer politika nulte stope COVID-19 drži ljude kod kuće tokom praznika i smanjuje potrošnju goriva.

U međuvremenu, Evropska centralna banka i Federalne rezerve spremne su dodatno povećati kamatne stope kako bi se uhvatile u koštac s inflacijom, što bi moglo podići vrijednost američkog dolara u odnosu na druge valute i učiniti naftu denominiranu u dolarima skupljom za investitore, javlja Reuters.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Cijene nafte u utorak više od 51 dolara

Radio Brčko

БиХ: Произвођачке цијене у Босни и Херцеговини порасле и у марту

Vladimir Matijević

Rusija drugi najveći svjetski proizvođač nafte nakon SAD-a

Radio Brčko