Hiljade demonstranata protestiralo je u nedjelju, drugi dan u Londonu, kao i gradovima širom Velike Britanije, uključujući Bristol, Manchester, Wolverhampton, Nottingham, Glasgow i Edinburgh.
Protesti su uglavnom bili mirni, a snimci iz zraka pokazuju hiljade demonstranata na ulici ispred američke ambasade u Vauxhallu, u južnom Londonu, prije nego što su krenuli prema Parlamentarnom trgu i Downing Streetu, prenosi BBC.
Tokom protesta uhapšeno je 12 osoba zbog prekršaja javnog reda i jedna osoba zbog pričinjene štete.
Nadzornik policije Jo Edwards rekao je da su nakon “pretežno mirnog protesta” u glavnom gradu, policijski službenici bili suočeni sa “scenama nasilja i nereda”, koje su “u potpunosti neprihvatljive”.
Oko 20 sati u nedjelju navečer na policajce su bacane boce i došlo je do sukoba u blizini parlamenta.
Demonstranti su uzvikivala “nema pravde, nema mira”.
Policijske jedinice su zadržale manju grupu demonstranata u blizini Westminstera.
Jedan policajac zadobio je ozljedu glave.
Ranije u nedjelju, u Bristolu su demonstranti koristili konopce kako bi srušili bronzani kip Edwarda Colstona, istaknutog trgovca robovima iz 17. stoljeća.
Colston je bio član Royal African Company, koja je prevezla oko 80.000 muškaraca, žena i djece iz Afrike u Ameriku, pri čemu su mnogi umrli na tom putu.
Umro je 1721. godine, a svoje bogatstvo stečeno trgovinom robljem, poklonio je dobrotvornim društvima, dok se njegovo naslijeđe još uvijek može vidjeti na spomenicima i zgradama na ulicama Bristola.
Nakon što je kip srušen, demonstrant je prikazan s koljenom na vratu bronzane figure što podsjeća na videozapis na kojem se vidi George Floyd, crnac koji je umro dok ga je držao policajac iz Minnesote.
Kip britanskog trgovca robljem iz 17. stoljeća srušen je nakon poziva na uklanjanje ostataka povijesnih podsjećanja na trgovinu robljem.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.