Zrak u ovoj azijskoj državi jedan je od najzagađenijih na svijetu. Od 30 svjetskih gradova u kojima je zrak najzagađeniji, 21 se nalazi u Indiji. Posljedica toga je više od milion preminulih osoba godišnje.
Arhitekt Tejas Sidnal je bio šokiran kada je saznao koliko industrija uzrokuje zagađenost. Odlučan da građevinarstvo učini održivijim i da se uhvati ukoštac sa zagađenim zrakom, 2019. godine je osnovao startup kompaniju Carbon Craft Design.
Ugljik zagađenog zraka koristi za proizvodnju pločica. Upravo je smanjenje koncentracije ugljika značajan doprinos usporavanju globalnog zagrijavanja i poboljšanju kvaliteta zraka, ocjena je stručnjaka.
Sidnal tvrdi da je vrlo malo onih koji nastoje iskoristiti ugljik zagađenog zraka i time doprinijeti smanjenju zagađenja. Da bi uspio u svojoj namjeri počeo je sarađivati s još jednom indijskom kompanijom Graviky Labs koja ugljik koristi za pravljenje mastila i boja.
Graviky Labs koristi ugljik koji nastaje iz automobila i industrije. U preradi otklanja zagađivače kao što su teški metali i čađ. Pročišćen ugljik u obliku praha daje Carbon Craft Designu.
U proizvodnji pločica ugljik se miješa s cementom i mramornim otpadom iz kamenoloma. Sidnal je ukazao da nastoje da svaka pločica sadrži 70 posto otpadnog materijala. Pločice prodaje za 29 dolara po kvadratom metru, što je znatno viša cijena u odnosu na cijenu običnih, keramičkih pločica.
Kupci pločica su svjetski brendovi, a među njima je i Adidas koji je svoju trgovinu u Mumbaiju uredio ovim pločicama. Njihova distribucija bi ove godine trebala početi i u Evropi, najavio je Sidnal, prenosi CNN.
Izvor: https://www.klix.ba/
Foto: Ilustracija/Pinterest
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.