Libijska nacionalna naftna korporacija saopćila je u četvrtak da su gubici nastali zbog odluke istočne vlade da obustavi proizvodnju i izvoz nafte premašili 120 miliona dolara tokom tri dana.
Korporacija, koja kontroliše naftne resurse u Libiji, zabilježila je pad stope proizvodnje nafte sa 1.279.386 barela u ponedjeljak (na dan kada je zatvaranje počelo) na 591.024 barela u srijedu.
Vlada koju je imenovalo Predstavničko vijeće na istoku, na čelu sa Osamom Hamadom, proglasila je u ponedjeljak stanje “više sile” u cijelom naftnom sektoru i zaustavila proizvodnju i izvoz iz naftnih polja i luka.
Najnovije napetosti između suparničkih vlada počele su posljednjih sedmica kada je Predsjedničko vijeće sa sjedištem u Tripoliju odlučilo zamijeniti guvernera centralne banke Al-Siddiqa al-Kabira, dok ga istočna vlada i parlament i dalje podržavaju.
Hamad je, u video izjavi, odluku o zatvaranju naftnih operacija pripisao “osjećaju pravne i društvene odgovornosti u zaštiti javnih sredstava i zaštiti libijskih fondova i rezervi u Centralnoj banci Libije, kao i prihoda od nafte”.
Libija se oslanja na prihode od izvoza nafte za 90 posto svojih prihoda, a većina naftnih polja i luka nalazi se u područjima pod kontrolom Hamadove vlade, koju podržavaju istočne snage predvođene generalom Khalifom Haftarom.
Pored krize Centralne banke, Libija se u posljednje tri godine suočava s još jednom krizom koju karakteriše sukob između Vlade nacionalnog jedinstva koju predvodi Abdul Hamid Dbeibeh, sa sjedištem u Tripoliju i međunarodno priznate, i Hamadove vlade sa sjedištem u Benghaziju, koja kontroliše istočni dio zemlje i južne gradove.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.