Papa Franjo u četvrtak je pozvao mlade ljude da se fokusiraju na brigu o planeti i borbu protiv klimatskih promjena, pozivajući na “integralnu ekologiju” koja spaja zaštitu okoliša s borbom protiv siromaštva i drugih društvenih problema.
Franjo (86), učinio je zaštitu životne sredine kamenom temeljcem svog pontifikata, napominjući u svojoj znamenitoj enciklici “Laudato Si” (Hvaljen budi) iz 2015. da je planeta “sve više počela da liči na ogromnu gomilu prljavštine”.
– Moramo prepoznati dramatičnu i hitnu potrebu da brinemo o našem zajedničkom domu. To se, ipak, ne može učiniti bez stvarne promjene mišljenja – poručio je on tokom obraćanja na otvorenom studentima na Katoličkom univerzitetu u Lisabonu drugog dana posjete Portugalu.
– Ne možemo se zadovoljiti samo palijativnim mjerama ili stidljivim i dvosmislenim kompromisima – dodao je on, govoreći na svom maternjem španskom jeziku.
Publika od oko 6.500 ljudi, među kojima su bili portugalski predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa i biskupi, vikala je i aplaudirala dok je papa izlazio na pozornicu dok je hor pjevao “Isuse Hriste, ti si moj život”.
– Imajte na umu da nam je potrebna integralna ekologija, koja vodi računa o patnjama i planete i siromašnih. Moramo uskladiti tragediju bjekstva izbjeglica, s pitanjem povećanih migracija uz opadajuću stopu nataliteta – poručio je vođa 1,3 milijarde rimokatolika u svijetu.
– Umjesto polariziranih pristupa, potrebna nam je jedinstvena vizija, vizija sposobna da obuhvati cjelinu – kazao je.
Prvi latinoamerički papa doputovao je u srijedu u Lisabon na proslavu Svjetskog dana mladih, međunarodnog katoličkog džokupljanja koje traje sedmicu i za koje se očekuje da će privući milion ljudi.
Franjo, koji se u srijedu sastao sa svećenstvom i žrtvom svećeničkog seksualnog zlostavljanja, održat će misu u nedjelju u Lisabonu posljednjeg dana svoje petodnevne posjete Portugalu.
Svjetski dan mladih, koji je 1986. godine uspostavio Ivan Pavao II, najveći je katolički skup na svijetu i sadržavat će širok spektar dešavanja, uključujući koncerte i molitvene sesije.
Ovo izdanje, prvobitno zakazano za august 2022., ali odgođeno zbog pandemije, bit će četvrto za Franju nakon Rio de Janeira 2013., Krakowa 2016. i Paname 2019. godine, prenosi AFP.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.