Kina sada ima dva nosača aviona, ali je novi ujedno i prvi domaće proizvodnje. Neimenovani brod je porinut u sjeveroistočnoj luci Dalian, a prethodni izvještaji su najavljivali da će nosač aviona biti operativan do 2020. godine.
Tenzije u regiji su visoke zbog retorike između SAD-a i Sjeverne Koreje.
Amerikanci su poslali ratne brodove i podmornicu prema korejskom poluotoku, što izazvalo ljutitu reakciju Sjeverne Koreje. Kina apeluje na smirivanje situacije.
Nosač je znatno napredniji od postojećeg Liaoninga, koji je napravljen prije 25 godina. On je zapravo adaptirani sovjetski brod kupljen od Ukrajine.
Kineska državna agencija Xinhua je saopćila da je izgradnja nosača aviona počela 2013. godine. Na ceremoniji porinuća je bio predsjednik centralne kineske vojne komisije Fan Changlong. Zvaničnici su razbili flašu šampanjca o trup nosača aviona uz patriotske pjesme.
Prethodno je saopćeno da će nosač aviona nositi kineske avione J-15 i druge te da će koristiti konvencionalni, a ne nuklearni pogon.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.