Koliko zemlje kandidati napreduju prema ulasku u Europsku uniju? U svom godišnjem paketu proširenja Europska komisija predstavila je sveobuhvatnu procjenu napretka i trenutnog statusa svih zemalja kandidata i potencijalnih kandidata.
Europska komisija usvojila je 30. listopada izvješća o proširenju za 2024. godinu koja pružaju detaljnu procjenu napretka zemalja koje teže pridružiti se Europskoj uniji, stoji u zajedničkom tekstu novinskih agencija AFP, ANSA, ATA, BTA, dpa, EFE, FENA, LUSA, MIA, STA, Tanjug u okviru European Newsrooma.
Izvješća pokrivaju napredak na putu ka Europskoj uniji za Gruziju, Moldaviju, Ukrajinu, Tursku i zemlje zapadnog Balkana, odnosno Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju. Uz procjene, stoje i preporuke i smjernice o reformama koje svaki kandidat treba prioritetno provesti kako bi napredovao u pregovorima o pristupanju.
Krajem listopada, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen posjetila je zemlje zapadnog Balkana tijekom četverodnevnog putovanja, obišavši šest zemalja koje žele pristupiti u EU – Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju.
Von der Leyen je obećala da će proširenje EU-a biti visoko na dnevnom redu u Bruxellesu.
– Budite sigurni da će proširenje ostati glavni prioritet u mom sljedećem mandatu – izjavila je von der Leyen na zajedničkoj konferenciji za medije s albanskim premijerom Edijem Ramom u Tirani.
BOSNA I HERCEGOVINA (BiH) | Status članstva: zemlja kandidat
Prema najnovijem izvješću o proširenju, došlo je do stagnacije u procesu reformi u Bosni i Hercegovini (BiH) od ožujka ove godine, iako su vlasti u BiH prethodno ”poduzele konkretne reforme”. Pozitivni pomaci su ”ometeni” zbog ”događanja u Republici Srpskoj”, uz ”nastavak secesionističke retorike”.
Vlasti u zemlji pokazale su spremnost za postizanje dogovora i ubrzanje procesa reformi do kraja godine.
- Bosna i Hercegovina dobila je status kandidata u prosincu 2023., a pristupni pregovori su otvoreni u ožujku 2024.
Izvor: FENA
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.