RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Свијет: Јапан обиљежио 78. годишњицу атомског бомбардовања Хирошиме

Јапан је обиљежио 78. годишњицу америчког атомског бомбардовања Хирошиме, приликом чега је градоначелник позвао на укидање нуклеарног оружја те је назвао идеју челника Г7 о нуклеарном застрашивању “лудошћу”.

У недјељу је у 8.15 зазвонило звоно мира, у вријеме када је и бачена бомба. Око 50.000 учесника церемоније, укључујући и преживјеле, одало је почаст минутом шутње, преносе медији.

– Челници диљем свијета морају се суочити са реалношћу да нуклеарне пријетње које сада заговарају одређени законодавци откривају глупост теорије нуклеарног застрашивања – рекао је градоначелник Хирошиме Казуми Матсуи на церемонији.

Премијер Фумио Кисхида је рекао да пут до свијета без нуклеарног оружја постаје све стрмији, дијелом због руских нуклеарних пријетњи, али да је због тога још битније повратити међународну вољу за остваривањем тог циља.

Генерални секретар Уједињених народа (УН) Антонио Гутеррес изразио је подршку.

– Свјетски челници посјетили су овај град, видјели његове споменике, разговарали с његовим храбрим преживјелима те су се потом охрабрили заузети за нуклеарно разоружање. Више би их то требало учинити, будући да бубњеви нуклеарног рата поново ударају – рекао је.

Дан комеморације жртава првог нуклеарног напада у свијету долази у тренутку када многи страхују да би Русија могла употријебити нуклеарно оружје у свом рату с Украјином.

Такођер, долази у тренутку када је биографски филм Оппенхеимер, који описује стварање атомске бомбе, постао хит у америчким кинима, али и остатку свијета. Неки су критизирали филм јер углавном игнорира уништење Хирошиме и Нагасакија. Датум приказивања филма у Јапану тек ће бити објављен.

Истовремено контроверзу изазивају и Барбенхеимер мемеови које су креирали обожаватељи филма Барбие, који је представљен истог дана када и Оппенхеимер, а који приказују глумце у насловним улогама уз слике нуклеарних експлозија.

Хирошима је била центар пажње у мају, када је јапански премијер Фумио Кисхида био домаћин састанка седам водећих економија Г7. Челници Г7 тада су изразили своју преданост постизању разоружања, али су поручили да би нуклеарно оружје, све док постоји, требало служити застрашивању, одвраћању и спречавању рата.

Бомба бачена на Хирошиму 6. аугуста, названа “Литтле Боy”, одмах је убила 80.000 људи, а до краја године још око 70.000. На Нагасаки је бомба „Фат Ман” бачена 9. аугуста те је одмах убила 22.000 људи, а даљњих 39.000 погинуло је од посљедица радијације.

Јапан се предао 15. аугуста.

фена

 

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Japan obustavio upotrebu oko 1,63 miliona doza vakcine Moderna

Radio Brčko

Registrovan prvi klaster zaraze koronavirusom na Olimpijskim igrama u Tokiju

Radio Brčko

Japan: Restorani, hoteli i prostori za vjenčanja nude popuste vakcinisanim mušterijama

Radio Brčko