Čelnici najmoćnijih svjetskih demokratija posvećuju veći dio prvog kompletnog dana samita Grupe sedam pronalaženju novih načina da kazne Rusiju za njenu 15-mjesečnu invaziju na Ukrajinu.
Nuklearne prijetnje ruskog predsjednika Vladimira Putina Ukrajini, skupa s višemjesečnom baražom raketnih proba Sjeverne Koreje i nuklearnim arsenalom Kine koji se brzo širi, dovele su do nastojanja Japana da nuklearno razoružanje postane glavni dio samita. Svjetski čelnici u petak su posjetili Park mira posvećen desecima hiljada ubijenih u prvoj ratnoj detonaciji atomske bombe na svijetu.
Nakon grupnih fotografija u blizini kultne gradske bombardirane kupole, polaganja vijenaca i simbolične sadnje stabala, novi krug sankcija protiv Moskve trebao je biti predstavljen, s fokusom na udvostručavanje napora za provođenje postojećih sankcija koje imaju za cilj ugušiti ratne napore Rusije i pozvati na odgovornost one koji stoje iza toga, kazao je američki zvaničnik. Rusija je sada zemlja s najviše sankcija na svijetu, ali postoje pitanja o djelotvornosti finansijskih kazni.
Američki zvaničnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da će američka komponenta akcija staviti na crnu listu sedamdesetak ruskih i kompanija trećih zemalja uključenih u rusku vojnu proizvodnju i sankcionisati više od 300 pojedinaca, entiteta, aviona i plovila.
Zvaničnik je dodao da će druge zemlje G7 preduzeti slične korake da dodatno izoluju Rusiju i da potkopaju njenu sposobnost da vodi rat u Ukrajini. Detalji bi trebali biti otkriveni tokom vikend samita.
Evropska unija je fokusirana na zatvaranje vrata manjkavostima i planovima za ograničavanje trgovine ruskim dijamantima, kazao je Charles Michel, predsjednik Evropskog vijeća, novinarima u petak ujutro.
Rekao da će G7 također pokušati da pojasni čelnicima zemalja koje nisu članice samita zašto je toliko važno provesti sankcije.
Japanski premijer Fumio Kishida, koji zastupa Hiroshimu u parlamentu, tvrdi da razoružanje treba da bude glavni fokus rasprava, i stoga je formalno započeo samit u Memorijalnom parku mira u Hiroshimi.
Posjeta svjetskih lidera parku posvećenom očuvanju podsjećanja na 6. august 1945. godine, kada je američki B-29 izbacio atomsku bombu iznad Hiroshime, pružila je upečatljivu pozadinu za početak samita. Procjenjuje se da je u napadu ubijeno oko 140.000 ljudi, a broj preživjelih koji se brzo smanjuje osigurao je da Hiroshima postane sinonim za antinuklearne mirovne napore, prenosi AP.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.