У земљотресу јачине 5,6 степени који је погодио Непал погинуло је најмање 128 људи, а десетине је повређено, саопштили су данас званичници.
Власти су навеле да се очекује пораст броја погинулих, уз напомену да је прекинута комуникација са многим мјестима, преноси АП.
Земљотрес је забиљежен синоћ у 23.47 часова по локалном времену, саопштио је Непалски центар за праћење и истраживање земљотреса.
Наводи се да је епицентар земљотреса био у Џајаркоту, око 400 километара сјевероисточно од непалске престонице Катмандуа.
Амерички геолошки завод измјерио је потрес магнитуде 5,6 на дубини од 17 километара.
У року од сат времена од првог земљотреса осетила су се још три, а многи људи су остатак ноћи провели на отвореном због страха од нових потреса и оштећења кућа.
У округу Џајаркот, гдје је био епицентар земљотреса, потврђено је да су 92 особе погинуле, а 55 повређено, саопштиле су власти.
Земљотрес, који се догодио у тренутку када су многи људи већ спавали, осетио се и у главном граду Индије, Њу Делхију, удаљеном више од 800 километара.
У раним јутарњим сатима спасилачки хеликоптери су стигли у погођени регион да помогну, а безбједносне снаге на терену из рушевина извлаче повријеђене и мртве.
Војници рашчишћавају путеве и планинске стазе које су блокиране клизиштима изазваним земљотресом.
Премијер Непала Пушпа Камал Дахал јутрос је такође долетио хеликоптером у погођено подручје са тимом љекара.
Он је у објави на Икс платформи изразио “дубоку жалост” због губитка живота и имовине у земљотресу и саопштио да је наредио безбједносним службама да одмах покрену операције спасавања и помоћи.
Сусједна Индија понудила је помоћ у спасилачким напорима.
Индијски премијер Нарендра Моди саопштио је на друштвеним мрежама да је дубоко тужан због губитка живота и штете настале услед земљотреса у Непалу.
– Индија је солидарна са народом Непала и спремна да пружи сву могућу помоћ – истакао је Моди.
Земљотреси су уобичајени у планинском Непалу.
У земљотресу јачине 7,8 степени Рихтерове скале 2015. године погинуло је око 9.000 људи и оштећено око милион објеката, наводи АП.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.