Uz cvijeće, molitve i paljbu iz 19 topova, Japan je danas odao počast ubijenom bivšem premijeru Shinzu Abeu na prvom državnom sprovodu bivšeg premijera u posljednjih 55 godina.
Abeov pepeo u dvoranu Nippon Budokan u centru Tokija donijela je njegova udovica Akie, uz muziku vojnog orkestra i počasni gardijski pozdrav.
Unutar Budokana, veliki Abeov portret ogrnut crnom vrpcom visio je iznad niza zelenog, bijelog i žutog cvijeća. U blizini je fotografija koja ga prikazuje kako šeta s čelnicima G7, potom i ona gdje se drži s djecom za ruke i fotografija koja je zabilježila njegovu posjetu u katastrofama porušenim područjima.
Američka potpredsjednica Kamala Harris i svjetski čelnici, uključujući indijskog premijera Narendru Modija i australskog premijera Anthonyja Albanesea, bili su među onima koji su prisustvovali državnom sprovodu.
Kolona koja je prevozila Abeove ostatke putovala je od kuće njegove udovice u glavnom gradu, pokraj reda naoružanih vojnika u bijelim uniformama koji su stajali mirno.
Ispred Budokana hiljade Japanaca stajale su u redu dok je pepeo stigao, čekajući da polože cvijeće i pomole se na mjestima žalosti.
Abe je bio japanski premijer s najdužim stažem i jedna od najprepoznatljivijih političkih osoba u zemlji, poznat po njegovanju međunarodnih saveza i svojoj ekonomskoj strategiji “Abenomics”.
Podnio je ostavku 2020. godine zbog zdravstvenih problema, ali je ostao ključni politički glas i vodio je kampanju za svoju vladajuću stranku kada ga je napadač ubio 8. jula, piše Reuters.
Atentat je potresao zemlju s poznatom niskom stopom kriminala u vezi s oružjem i izazvao međunarodnu osudu.
Odluka da mu se priredi državni sprovod – tek drugi za bivšeg premijera u poslijeratnom periodu – izazvala je protivljenje, s oko 60 posto Japanaca koji su bili protiv tog događaja u nedavnim anketama.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.