Parlamentarnom tijelu nadležnom za žalbe na postupanje policijskih službenika građani se najčešće žale na Graničnu službu, odnosno na neprimjerenu komunikaciju, zloupotrebu položaja, drsko i neprofesionalno ponašanje njenih pripadnika.
U 2022. godini Odboru za žalbe građana, kao nezavisnom tijelu Parlamentarne skupštine BiH nadležnom za primanje i razmatranje žalbi na postupanje policijskih službenika u policijskim agencijama BiH, pristiglo je 120 žalbi građana.
Od toga 98 žalbi je protiv postupanja policijskih službenika Granične policije, tri Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/, pet Direkcije za kooridinaciju policijskih tijela, a pristiglo je i 14 žalbi protiv policijskih službenika različitih policijskih tijela na nivou entiteta i kantona za koje Odbor nije nadležan, te su podnosioci žalbi informisani kome treba da se žale.
Odbor je u prošloj godini irazmatrao 111 žalbi na rad policijskih službenika u Graničnoj policiji, od kojih je 109 prihvaćeno, a dvije su vraćene na dopunu, navodi se u izvještaju o radu Odbora za žalbe građana za 2022. godinu.
U devet slučajeva utvrđena je osnovanost, te podnesen zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka protiv odgovornih policijskih službenika.
Granična policija je nakon okončanih disciplinskih postupaka izrekla disciplinske sankcije – novčane kazne u trajanju od dva do šest mjeseci, kaznene bodove, te obustavljanje unapređenja u viši čin, a u jednom slučaju teže povrede službene dužnosti izrečena je disciplinska sankcija prestanak radnog odnosa.
Ostale žalbe protiv policijskih službenika Granične policije ocijenjene su kao neosnovane ili da nema dovoljno dokaza.
U 67 slučajeva razlog za podnošenje žalbe na rad policijskih službenika Granične policije bila je njihova neprimjerena komunikacija, zloupotreba položaja, drsko i neprofesionalno ponašanje.
Odbor za žalbe građana je prilikom razmatranja ovih žalbi konstatovao da je u većini slučajeva nezadovoljstvo građana uslovljeno neprimjerenom, suvišnom komunikacijom, a u nekim slučajevima i drskim i neprofesionalnim postupcima policijskih službenika.
Nadležno parlamentarno tijelo ističe da je zbog navedenog u više navrata skretalo pažnju Graničnoj policiji na obavezu poštovanja kodeksa policijskih službenika.
U 11 slučajeva građani su žalbu protiv pripadnika Granične policije podnijeli zbog koruptivnog djelovanja, pri čemu je u tri slučaja dokazana osnovanost navoda iz žalbi, te su pokrenuti disciplinski postupci za težu povredu službene dužnosti, a potrebne informacije dostavljene i Tužilaštvu BiH.
U osam slučajeva prijave koruptivnog djelovanja policijskih službenika Granične policije BiH navodi zbog nedostatka dokaza nisu mogli biti ni potvrđeni, niti odbačeni.
Kako je u ovim istragama u znatnoj mjeri kao dokazni materijal korišten video-nadzor, Odbor za žalbe građana je ponovo istakao potrebu uspostavljanja funkcionalnog sistema video-nadzora na svim graničnim prelazima.
Građani su se u 58 slučajeva žalili i na predugo zadržavanje na graničnim prelazima, posebne kontrole prilikom prelaska granice BiH te kontrole u graničnom pojasu, pri čemu u 11 slučajeva navodi iz prijava nisu mogli biti ni potvrđeni, ni odbačeni jer nije bilo dovoljno dokaza za to, dok je u ostalim premetima utvrđeno da nije bilo nepravilnosti u postupanju Granične policije.
U 2022. godini Odbor za žalbe građana razmatrao je i četiri žalbe na rad i postupanje policijskih službenika Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/, pri čemu je utvrđeno da nije bilo nepravilnosti, ni povrede relevantnih zakona.
Razlozi za podnošenje žalbi protiv pripadnika Sipe uglavnom su se odnosili na neprofesionalno ponašanje i zloupotrebu službenog položaja policijskih službenika ili su rezultat ličnih sukoba između građanina i policijskog službenika.
Razmatrano je i devet žalbi protiv policijskih službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, a razlozi su se uglavnom odnosili na neprimjereno i neprofesionalno ponašanje policijskih službenika, te na neprimjerenu komunikaciju sa građanima.
Odbor za žalbe građana je nezavisno tijelo Parlamentarne skupštine BiH koje djeluje na profesionalnim osnovama i nadležno je za primanje, evidentiranje, procjenu i prosljeđivanje žalbi na postupanje policijskih službenika BiH, kao i njihovo upućivanje nadležnim policijskim tijelima.
srna
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.