Реџеп Тајип Ердоган требао би у суботу положити заклетву као предсједник Турске након што је освојио реизбор прошлог викенда, а касније ће именовати своју владу, што би, како се очекује, сигнализирало промјену његовог неортодоксног економског програма.
Турски челник с најдужим стажом, Ердоган, добио је 52,2 посто гласова у другом кругу избора 28. маја. Његова изборна побједа поништила је предвиђања већине истраживања јавног мнијења и десила се упркос економској кризи за коју се сматрало да је умањила његове изгледе.
Нови петогодишњи мандат омогућава Ердогану да води све ауторитарнију политику која је поларизирала земљу, чланицу НАТО-а, и ојачала њену позицију регионалне војне силе.
Нови парламент састао се у петак и Ердоган ће званично започети свој нови мандат полагањем заклетве у суботу око 15 сати по локалном времену у Генералној скупштини у Анкари.
Након тога ће услиједити церемонија у предсједничкој палати којој ће присуствовати високи званичници из 78 земаља и међународних организација, укључујући генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга, предсједника Венецуеле Ницоласа Мадура, мађарског премијера Виктора Орбана и арменског премијера Никола Пашињана, преноси државна новинска агенција Анадолија.
Ердоган би у вечерњим сатима требао именовати министре. Скоро је сигурно да ће у свој нови кабинет укључити бившег министра финансија Мехмета Симсека, јавио је Реутерс у овој седмици, што би сигнализирало потенцијални повратак економској ортодоксији, укључујући евентуална повећања каматних стопа.
Симсека су инвеститори веома цијенили док је био министар финансија и потпредсједник владе између 2009. и 2018. Његова кључна улога сада би могла да означи одмак од вишегодишње политике која је обиљежена ниским каматним стопама упркос високој инфлацији, те државној контроли тржишта.
Ердоган (69), постао је премијер 2003. године након што је његова странка АК побиједила на изборима крајем 2002. након најтеже економске кризе у Турској од 1970-их.
У 2014. години постао је први од народа изабрани предсједник државе, а поново је изабран 2018. након што је на референдуму 2017. осигурао нова извршна овлаштења за предсједника.
Избори 14. маја и други круг 28. маја били су кључни с обзиром на то да је опозиција била увјерена да ће свргнути Ердогана и преокренути његове бројне политике, укључујући предлагање оштрог повећања каматних стопа за сузбијање инфлације, која је износила 44 посто у априлу.
У побједничком говору, Ердоган је казао да је бављење инфлацијом, која је прошле године достигла 24-годишњи максимум од 85 посто прије ублажавања, најургентније питање Турске.
Аналитичари упозоравају да ће, ако се садашња политика настави, економија бити на путу ка превирању с обзиром на исцрпљене девизне резерве, проширење шеме заштићених депозита коју подржава држава и неусклађена инфлаторна очекивања.
Национална валута лира доживјела је низ падова у посљедњих неколико година и достигла нове најниже вриједности свих времена у данима након избора, преноси Ројтерс.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.