RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Bajramović: U naredne četiri godine u BiH će biti izgrađene solarne elektrane snage 1.500 MW

Predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (BH K CIGRE) Zijad Bajramović izjavio je danas da u svijetu, regionu i Bosni i Hercegovini  postoji veliki interes za koncept izgradnje solarnih elektrana, te da se očekuje da će uprkos izazovima u naredne tri do četiri godine u BiH biti izgrađene solarne elektrane snage 1.500 MW (megavata), koje će godišnje proizvoditi oko 2 TWh (teravatsata) električne energije.

– Što se tiče izvora obnovljive energije mi smo praktično tek na početku. Imamo svega tri ozbiljnije vjetroelektrane i nekoliko solarnih elektrana. Uskoro treba još jedna velika vejtroelektrana da uđe u pogon i u narednih četiri godine očekujemo oko 1.500 MW solarnih elektrana i 700 MW snage vjetroelektrana što će dati energiju oko 4 TWh. Ta energija je otprilike četvrtina postojeće proizvodnje električne energije koja u ovim godinama iznosi oko 16 TWh – rekao je Bajramović.

Veliki interes za izgradnju solarnih elektrana, te kako balansirati tu energiju, jedan je od ključnih izazova u oblasti distribucije električne energije. Aktuelna pitanja, kako je dodao Bajramović, odnose se i na otpornost distributivnih sistema, inovacije u komponentama distributivnih sistema, te pravno razdvajanje djelatnosti distribucije.

Bajramović i članovi Upravnog odbora BH K CIGRE danas su na sastanku u Sarajevu među ostalim razgovarali o pripremama i organizaciji četvrtog savjetovanja Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodne konferencije o elektrodistribuciji (BH K CIRED), koje će biti održano 21. i 22. oktobra u Mostaru i na kojem će biti prezentovano  više od 70 referata koje potpisuje više od  200 stručnjaka i naučnika iz Bosne i Hercegovine i zemalja iz regiona.

– Istinska vrijednost 4. savjetovanja BH K CIRED su referati i to više od 70 referata o kojima će se raspravljati i donositi zaključci u okviru šest sekcija/studijskih odbora. Pored referata, BH K CIRED je za četvrto savjetovanje pripremio uvodne referate (Iskustva iz prakse funkcionalnog razdvajanja djelatnosti distribucije, Hiperinflacija solarnih elektrana, te Uvođenje novih tarifa za korištenje elektroenergetskih mreža). Tu je i predavanje „Biznis energijske efikasnosti”, te panel u organizaciji GIZ-a o temi “Izazovi i prilike distribucije električne energije u BiH i regionu” – izdvojio je Bajramović.

Članica BH K CIGRE Ajla Mehinović je navela da je CIGRE, međunarodna organizacija posvećena razvoju elektroenergetskog sektora, dala značajan doprinos balansiranju odnosa između razvoja energetike, ekonomije, društva i okoliša.

– CIGRE je zaista postalo područje za raspravljanje o klimatskim promjenama i izgradnji novog energetskog sistema baziranog na novoj energiji za čistu energetsku tranziciju – istakla je Mehinović.

Podsjetila je da u okviru BH K CIGRE struktuiran i djeluje BH K CIRED u čijem su središtu djelovanja pitanja vezana za elektrodistributivni sistem.

Izvor: Fena

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Ostavite komentar

*