Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović razgovarali su danas u Zagrebu o odnosima dvije zemlje, ali i o otvorenim pitanjima među kojima je i dugogodišnje pitanje međudržavne granice.
Bećirović boravi danas u službenoj posjeti Hrvatskoj gdje će se susresti s najvišim dužnosnicima te zemlje i razgovarati o unapređenju međusobnih odnosa između BiH i Hrvatske, a posebno o jačanju bilateralne saradnje između dvije države.
Sugovornici su ocijenili da samo dijalog i razgovori mogu unaprijediti veze dvije zemlje, a politički predstavnici bi trebali slijediti dobre odnose koji građani između sebe imaju te razgovarati o otvorenim pitanjima kako bi se došlo do rješenja i relaksacije odnosa.
Milanović je izrazio zadovoljstvo zbog sastanka nakon duže stanke na najvišem nivou, dodajući da su razgovori bili u interesu Hrvatske, a interes Hrvatske je, kaže da BiH bude prostor stabilnosti i članica Evropske unije.
“Hrvatska je važan trgovinski partner BiH. Naša vanjskotrgovinska razmjena iznosi više od 2,8 milijardi eura, izvoz iz BiH u Hrvatsku je oko 1,35 milijardi, dok je uvoz u BiH oko 1,45 milijardi eura”, podaci su koje je danas iznio član Predsjedništva BiH u Zagrebu.
Razgovarano je i o sigurnosnoj situaciji u regiji te je Bećirović kazao da BiH ima političara koji je iz političke prešao u sigurnosnu prijetnju, a to je predsjednik RS Milorad Dodik koji, kaže Bećirović, mora biti zaustavljen u antidejtonskoj i antiustavnoj politici.
Na pitanje medija da Milanović prokomentira ove stavove Bećirovića o Dodiku, Milanović je kazao da Dodika vidi kao sagovornika, a ne kao sigurnosnu prijetnju jer je on legitimni predstavnik jednog od tri konstitutivna naroda koja žive u BiH.
“Neki dan je s njim bio jedan dogovor, a onda je ispalo drugo, ali to nije bila prijetnja, to je bila neodgovornost Dodika koja ugrožava i međusobne odnose, ali on je sagovornik, ne znam gdje da tražim sagovornika”, podvukao je Milanović.
Milanović je istakao da je biranje Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH problem, perverzija i travestija. Dodao je da ne želi davati kurtoazne izjave koje se inače čuju nakon ovakvih sastanaka, niti izražavati u tom smislu podršku nezavisnosti, jedinstvenosti i cjelovitosti BiH.
“Kao da joj nekakva opasnost prijeti iz Hrvatske. Ne prijeti joj. Što se mene tiče, nije joj nikada ni prijetila”, rekao je Milanović.
Još jednom je ponovio da je u BiH, u smislu biranja članova Predsjedništva BiH, problem Željko Komšić.
“Stvarno jedna perverzija, travestija volje biračkog tijela, to tako dalje ne bi smjelo ići. Da se to promijeni volje nije bilo. Nije bilo pritiska hrvatske države koji je bio potreban. U tome je problem”, rekao je Milanović.
Dodao je da je pitanje člana Predsjedništva BiH duboko simbolično.
“Mjera u kojoj to smeta Hrvate, pa i Hrvate u Hrvatskoj, pokazuje u stvari neizravno jednu vrstu afiniteta prema BiH i želje da se u BiH živi normalno. Kad to prestane biti tema, ta tišina će me zabrinuti”, kazao je Milanović.
Govoreći o mogućnosti ratifikovanja sporazuma o granici između Hrvatske i BiH Milanović je rekao da je poznato da se on zalagao sa to 2012. godine.
“Zalagao sam se da se taj ugovor ratificira u Sarajevu i Zagrebu. Ali tadašnja opozicija je nasrtala na mene i optuživala me da želim da se potpiše sporazum koji je na štetu Hrvatske, kao da ga je u ime Hrvatske potpisao Džingis Kan, a ne Franjo Tuđman. Taj sporazum ima određenih nejasnoća s povijesno-pravnog stajališta, ali određenih, manjih. Mislio sam da je to ok, nije prošlo”, kazao je Milanović.
Bećirović je još podvukao da BiH ima jasno definirane vanjskopolitičke ciljeve, a to su članstvo u Evropskoj uniji i NTAO savezu koji su utemeljeni u strategijama i zakonima i svako ko drugačije misli treba pokrenuti proceduru izmjene tih dokumenata u nadležnim institucijama države.
Komentirao je i događaje oko južne i istočne intekonekcije i ponovio stav da to nije sporno ako se usvoji Zakon o gasu na državnom nivou što je on u februaru predložio kao tačku dnevnog reda Predsjedništva BiH, najavljujući da će podržati sve razvojne projekte BiH ukoliko se dešavaju po zakonu.
“RS mora shvatiti da je to i u njihovom interesu kako bi realizirali te projekte. Postoje jasne direktive EU o tome. Trebamo razgovarati, a politika pritisaka i ucjena nije politika koja može donijeti dobro bilo kome”, kazao je Bećirović.
U nastavku posjete Hrvatskoj planiran je susret Bećirovića s premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem.
(bhrt.ba)
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.