Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) predstavila je danas u Sarajevu mogućnost aktiviranja digitalnog identiteta građana koji će omogućiti uvid u lične evidencije, provjere statusa prekršaja i dokumenata, te pristup digitalnom potpisu i servisima institucija na svim nivoima kada ih omoguće.
Najavljeni su i dodatni iskoraci u polju digitalizacije, kao što je udaljeno digitalno potpisivanje dokumenata i digitalni novčanik.
Direktor Agencije Almir Badnjević rekao je da je Zakon o elektronskom potpisu objavljen prije 18 godina i da građani tek od danas mogu da koriste elektronski potpis.
“Nakon toliko godina puštamo mogućnost digitalnog identiteta građana Bosne i Hercegovine, kroz koji možete da provjerite sve vaše evidencije, kazne, zahtjeve i sve što Agencija kod sebe drži”, rekao je Badnjević na konferenciji za medije u Sarajevu.
Naglasio je da je zaštita podataka građana maksimalno osigurana.
“Građani sada mogu da uđu, da pokrenu svoj digitalni identitet, da počnu da koriste elektronski potpis, a onog momenta kada sve druge institucije, omoguće servise, mi ćemo biti uvezani i svaki kvalifikovani elektronski sertifikat će biti osiguran”, pojasnio je Badnjević.
On je naveo da je IDDEEA predložila da naknada za upis elektronskog sertifikata u lične karte bude besplatna, te da je još ostalo da Savjet ministara Bosne i Hercegovine donese konačnu odluku.
Badnjević je naveo da je IDDEEA nadležna za personalizaciju i tehničku obradu različitih identifikacionih dokumenata, uključujući lične karte, lične karte za strance, vozačke dozvole, putne isprave, pogranične propusnice, tahografske kartice, dokumente za registraciju vozila, te druge identifikacione dokumente uz odobrenje.
“Među evidencijama koje vodi IDDEEA je i evidencija jedinstvenih matičnih brojeva, prebivališta i boravišta državljana BiH, ličnih karata državljana i stranaca, građanskih, službenih i diplomatskih pasoša, vozačkih dozvola, registracije motornih vozila, novčanih kazni, prekršajna evidencija, evidencija centralnog biračkog spiska, evidencija pograničnih propusnica, evidencija o izrađenim karticama za digitalne tahografe, te druge evidencije uz odobrenje izvornih organa”, rekao je Badnjević.
Ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto rekao je da se u BiH do danas puno pričalo o tehničkim rješenjima, ali ne i o njihovoj implementaciji.
“U Evropskoj uniji je potpisivanje i identifikacija bez papirologije normalna stvar. To će olakšati da ne moramo ići na razne šaltere, čekati i potpisivati obrasce”, rekao je Forto i dodao da je sada zadatak na firmama, opštinama, kantonima, entitetima i institucijama BiH da postave servise za građane, nakon čega će se moći pričati o digitalnoj transformaciji.
Ministar pravde BiH Davor Bunoza rekao je da je zabrinjavajuća činjenica da i nakon 18 godina od donošenja Zakona o elektronskom potpisu, građani BiH i dalje čekaju u redovima.
“Nadam se da će to zaživjeti. Sve što smo danas čuli je podsticaj i nadam se dobroj saradnji”, rekao je Bunoza.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.