RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

БиХ има прилику да створи правни оквир за испитивање имовине политичара

БиХ коначно има прилику да створи правни оквир којим би се омогућило испитивање имовине политичара, а која је предмет честих спекулација у босанкохерцеговачком друштву.

Почетком септембра пред државним парламентарцима ће се наћи Приједлог закључка о формирању интерресорне радне групе за израду закона о испитивању поријекла имовине званичника у институцијама Босне и Херцеговине.

Ријеч је о приједлогу који је већ усвојен у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ и који ће највјероватније добити подршку Заступничког дома упркос противљењу СНСД-а и ХДЗ-а.

У току расправе о тој тачки дневног реда замјеник предсједавајућег Дома народа ПСБиХ Огњен Тадић казао је да је Савез за промјене ушао у власт како би се борили против криминала и корупције и да је темељни закон који вежу за ту причу закон о испитивању поријекла имовине.

Ипак, с њим се није сложила делегаткиња Зденка Џамбас (ХДЗ) која је казала како је њој то “безвезе” јер постоји Кривични закон БиХ. Сличног мишљења је и делегат Драгутин Родић који такође није подржао оснивање Интерресорне радне групе.

Према Приједлогу закључка у интерресорној радној групи за израду закона о испитивању поријекла имовине званичника у институцијама БиХ требали би се наћи Амир Фазлић, Александра Пандуревић и Предраг Кожул из Заступничког дома те Сафет Софтић, Бариша Чолак и Огњен Тадић из Дома народа ПСБиХ. Такође, Вијеће министара БиХ именовало би своја три члана.

Уколико овај закључак буде усвојен, задатак интерресорне радне групе биће да у року од шест мјесеци припреми закон о испитивању поријекла имовине званичника у институцијама БиХ и ако је потребно измјене постојећих закона на нивоу БиХ у дијелу који се односи на борбу против корупције.

СДС од уласка у власт инсистира на томе да се усвоји закон у којем ће бити дефинисан једноставан ред потеза: уколико се у имовинском картону државних дужносника покаже несразмјер између прихода и имовине коју посједује, Тужилаштво БиХ аутоматски отвара истрагу и провјерава поријекло имовине. У случају да је оно “мутно”, слиједе санкције и то одузимање имовине.

Имовина босанскохерцеговачких политичара већ дужи временски период горућа је тема у друштву с обзиром на то да грађани сматрају како функционери у имовинским картонима не пријављују сву имовину коју имају.

Извор: https://www.klix.ba

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.