Секретаријат Високог судског и тужилачког савјета /ВСТС/ БиХ наставља са активностима на унапређењу родне равноправности кроз пројекат “Печат родне једнакости за јавне институције у БиХ”, који је дио глобалног програма Развојног програма УН /УНДП/ у БиХ за равноправност полова.
Кроз овај пројекат, ВСТС БиХ ће у наредних 18 мјесеци радити на јачању интерних капацитета за интеграцију родне равноправности, а како би у будућности, у оквиру својих надлежности, могао гарантовати већу родну једнакост и оснаживање жена у оквиру њихових области рада и дјеловања, саопштено је из ВСТС-а.
Ријеч је о програму и пројекту који се залаже за увођење родне равноправности као главне политике која доприноси задовољству и добробити грађана, изградњи снажних институција, економском развоју и расту.
Успостављање система родне равноправности значајан је сегмент у процесу приступања Европској унији, с обзиром да је равноправност жена и мушкараца једно од темељних начела ЕУ.
ВСТС БиХ једна је од првих институција у БиХ која је приступила реализацији пројекта, а самим тим и добијању печата родне једнакости који се институцији додјељује по завршетку пројекта као показатељ степена успјешности усклађивања и интеграције родне равноправности унутар саме институције, истиче се у саопштењу.
У наредном периоду слиједи интензиван рад на јачању родних механизама и капацитета неопходних за интензивније оснаживање жена на радном мјесту кроз поштивање међународних конвенција, чији је БиХ потписник, поштивање свих законских права у области радних односа у БиХ, те унапређење институционалних политика и пракси у области родне равноправности.
Подршку у спровођењу активности ВСТС-у БиХ пружиће УНДП БиХ и Агенција за равноправност полова БиХ.
Секретаријат ВСТС-а БиХ у сарадњи са међународним партнерима већ дужи низ година спроводи активности које за циљ имају јачање родне равноправности, како у ВСТС-у БиХ, тако и у свим правосудним институцијама у БиХ.
ВСТС БиХ усвојио је 2020. године Стратегију за унапређење родне равноправности у правосуђу, чиме је БиХ постала прва земља у регији која је усвојила документ овакве врсте, а на основу којег све правосудне институције креирају властите акционе планове са циљем унапређења родне равноправности.
Извор: Срна
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.