Иако је прошло 27 година од завршетка протеклог рата, у БиХ се трага за још 7.633 нестале особе, с тим што овај број расте.
У Институту за нестала лица БиХ истичу да је тешко прецизирати када ће сви нестали бити пронађени, нарочито, како додају, с обзиром на чињеницу да је све теже доћи до правих, тачних информација о локацијама гробница у БиХ.
Како потврђују из Института, број несталих особа и даље благо расте, с обзиром на то да је процес верификације пријава које се односе на нестале особе и њиховог статуса још у току.
“Верификовање, односно детаљну провјеру сваке запримљене пријаве о несталој особи (укупно запримљених 34.964) и потврђивање статуса нестале особе ради комисија при Централној евиденцији несталих у Институту за нестале особе БиХ. До сада је верификована већина, односно скоро 30.000 запримљених пријава. Уједно, број идентификација које се извршавају не прати број верификованих пријава”, истичу из Института у изјави за “Независне новине”.
Такође, како додају, у Институт још пристижу нове пријаве о несталим особама, без обзира на проток времена.
“Дакле, када говоримо о броју особа које и даље траже уједно говоримо и о броју верификованих активних случајева. Тако тренутно траже 7.633 нестале особе”, појашњавају из Института.
У Борачкој организацији Републике Српске (БОРС) нису задовољни радом Института, којег оптужују да ради селективно.
“Мишљење Одбора несталих је да Институт заиста нема своју улогу што се тиче Републике Српске. Ако се овим темпом буде наставило, бојим се да ове наше генерације неће уопште имати прилику да пронађу своје нестале и да их достојанствено сахране, онако како желе”, рекао је за “Независне новине” Александар Савић, предсједник Предсједништва БОРС.
С друге стране, из Института се, дакле, жале да је све теже доћи до правих, тачних информација о локацијама гробница те моле грађане да им помогну.
“Апелујемо на све оне који имају било какву информацију која би могла помоћи у откривању локација масовних, заједничких или појединачних гробница да буду хумани, да о томе коначно проговоре и помогну породицама које све ове године живе у ишчекивању било каквих сазнања о судбини њихових најмилијих”, рекли су из Института за нестала лица БиХ.
Иначе, у Извјештају о раду Института за 2021. годину наводи се да су, према подацима презентованим у децембру, до тада пронађени, идентификовани и породицама предати посмртни остаци 24.300 жртава протеклог рата, као и да се у мртвачницама у БиХ налази још 1.660 посмртних остатака несталих особа које још нису идентификоване.
Ексхумирани посмртни остаци се чувају на 12 локација у БиХ, од чега двије у Бањалуци (Градско гробље и Спомен-костурница Врбања) те у Горажду, Источном Сарајеву, Мостару, Невесињу, Оџаку, Санском Мосту, Тузли, Прахуљама – Травник, Високом и Модричи.
Извор: https://www.nezavisne.com/
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.