U drugom kvartalu 2022. godine poskupila je nabavna cijena gasa, što će u konačnici utjecati i na stanovništvo Bosne i Hercegovine. Zbog toga će kompanija “Energoinvest” danas dati detaljne informacije o kretnjama na tržištu.
Iz Energoinvesta su objasnili da postoji bojazan od poskupljenja gasa i za domaćinstva, a da problem ne predstavlja samo uvećana cijena za više od 21 posto, nego i neizvjesnost šta BiH očekuje na ljeto ili zimu kada je riječ o ovom energentu. Kraj grejne sezone nije upitan s obzirom na to da je ostalo još malo hladnih dana, no pitanje je šta će se desiti na tržištu do kraja ove godine.
S obzirom na to da je ruska invazija na Ukrajinu izazvala brojna poskupljenja i nestabilnosti na različitim tržištima, strah od nestašice nije izostao ni kod ovog energenta koji Evropa u velikoj mjeri uvozi iz Rusije. Kraj grejne sezone
Za Bosnu i Hercegovinu nema direktne prijetnje da bi mogla ostati bez plina, odnosno isporuka teče uobičajenim tokom. Sve planirane količine koje su planirane za 2022. godinu su realizovane, međutim već neko vrijeme je jasno da je poskupljenje gasa u drugom kvartalu ove godine neizbježno. Ukoliko bi i došlo do prekida isporuke od Gazproma, zemlje Jugoistočne Evrope bi se u tom slučaju morale ujediniti u pronalasku novog dobavljača.
Ono što je Energoinvest za Klix.ba ranije kazao jeste da bi potencijalni problem za BiH mogla biti konfiguracija gasnih mreža u Evropi i izuzetno mala gasna mreža BiH.
“Mogućnost nabavke gasa iz drugih zemalja je jako limitirana”, rečeno nam je tada.
Država Bosna i Hercegovina, entiteti i kantoni bi u slučaju ovog poskupljenja o kojem će Energoinvest govoriti trebala pronaći rješenje za stanovništvo.
Kanton Sarajevo je već amortizovao poskupljenje u nekoj mjeri kada je Vlada odlučila subvencionirati dio računa za plin domaćinstvima, no poskupljenje od 21 posto je značajan udar za džep o kojem će se morati povesti odgovornije politike.
Izvor: Klix
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.