Službeno, proces pregovaranja o formiranju vlasti na svim nivoima osim Predsjedništva i gradova i općina, počeo je današnjim sastankom delegacije HDZ-a BiH i predstavnika takozvane ”trojke” (Socijaldemokratska partija BiH, Narod i pravdam te Naša stranka), koja je u Mostar doputovala nakon potpisanog sporazuma o zajedničkom djelovanju sa još pet stranaka (one koje su u kampanji podržale Denisa Bećirovića).
Uvjetovanja, kako su kasnije kazali, nije bilo, te je uglavnom razgovarano o programu rada.
“Želimo legitimnost u predstavljanju jednog i drugog naroda. Iznijeli smo koncept da primarno razgovaramo o onome što je naš ključni zadatak, a to je da imamo koaliciju koja će to partnerstvo upražnjavati u naredne četiri godine. Da imamo euroatlantsko djelovanje. Drugi dio je funkcioniranje pravne države, te ekonomsko-socijalni aspekt u skladu sa nadležnostima. Tek onda ćemo razgovarati o kadroviranju. Program mora biti osnovna smjernica za rad. Želja je da izvršna i zakonodavna vlast funkcioniraju. Vlast moramo imati do kraja godine, da bismo imali i proračun. Držimo uvažavanje jedni prema drugima i održimo odnos povjerenja“, rekao je nakon sastanka predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
Zadovoljstvo nisu krili ni u strankama ”trojke”. Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić rekao je da su posebno značajne socio-ekonomske reforme, koje su nužne da bi se mijenjalo stanje u zemlji.
“Naše je zadovoljstvo je da smo u skladu s najavama danas razgovarali o mogućnosti formiranja vlasti. U fokus smo stavili program rada. Postigli smo visok nivo saglasnosti da buduće vlade imaju konkretne programe i planove djelovanja. Napravili smo značajan iskorak. Nadam se da ćemo nastaviti s tim dijelom priče. Siguran sam da na ovaj način ćemo doći do rješenja. Ne zavisi sve ni samo od nas. S ovim pristupom je moguće napraviti novu klimu u Bosni i Hercegovini“, rekao je Nikšić.
Nikšić se osvrnuo i na Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, gdje za sada postoje određene nejasnoće. Osvrnuo se i na izmjene Izbornog zakona BiH.
“Utakmica se vodi za većinu u Klubu Bošnjaka. Trgovinom u Tuzli smo došli u situaciju da je omjer 10:10. Izborni zakon nije interes samo Hrvata, nego i Bosne i Hercegovine. Nije to tabu tema, naravno i o tome ćemo razgovarati, ali vjerujte danas niko nije postavio nikakav uslov o bilo čemu. I mi ćemo razgovarati sa svima, pa i sa SNSD-om. Razgovarali smo i sa SDA. Hoćemo da promijenimo stanje u Bosni i Hercegovini, a to ne možemo ako sve ostane kako je do sada bilo. Presretan sam što su razgovori započeli pričom o programu. Nismo spomenuli kadorviranje i pozicije. Naravno, doći će vrijeme da ćemo i o tome pričati. Zadovoljstvo može da rezultira pričom o Vijeću ministara i programu. U ime kolega mogu da kažem da je ovo dobar pravac. Optimista sam i nadam se da ćemo doći do kraja“, naveo je Nikšić.
Čović je za kraj najavio službeni sastanak sa delegacijom SNSD-a u Mostaru u ponedjeljak u popodnevnim satima.
“Što se tiče opcija, svako će razgovarati sa svakim. Krenuli smo s aktivnostima. U startu smo kazali da jedna stranka ne može biti angažirana tamo gdje su angažirani kadrovi HNS-a i HDZ-a BiH. Što se tiče nivoa Bosne i Hercegovine, a to se odnosi i na Izborni zakon, imamo jasan stav o tome. Ne vidim nijednog razlog da to ne nastavimo i završimo. Što se tiče partnera, načelo će biti isto – programski. Želimo da Vijeće ministara radi punim kapacitetom. Uvjeren sam da ćemo imati bolju protočnost i saradnju. U posljednje četiri godine je premalo novih zakonskih rješenja. Razgovori će teći. Naredni termin koja sam dogovorio sa SNSD-om je u ponedjeljak u popodnevnim satima. Ja ću biti sretan ako do kraja sedmice budemo imali timove koji će raditi na programu. Kolega Izetbegović i ja nismo imali komunikaciju, ali je bilo mnogo ljudi iz HDZ-a i SDA koji su komunicirali“, naveo je Čović.
(bhrt.ba/A.A.)
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.