Danas je Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježava se u znak sjećanja na Prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) u Mrkonjić Gradu 1943. godine, na kojem su donesene odluke o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine.
Prije 81 godinu, Vijećnici ZAVNOBiH-a, njih ukupno 247 iz svih dijelova zemlje, usvojili su Rezoluciju o osnivanju ZAVNOBiH-a i Proglas narodima Bosne i Hercegovine u kojima je rečeno da je “Bosna i Hercegovina jedinstvena i nedjeljiva država, ni srpska ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska i muslimanska i hrvatska, zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost Muslimana, Srba i Hrvata, ali i svih ostalih naroda koji u njoj žive”.
Za predsjednika ZAVNOBiH izabran je bijeljinski ljekar Vojislav Kecmanović, a njegovi potpredsjednici bili su Avdo Humo, Aleksandar Preka i Đuro Pucar Stari. Za sekretara je izabran Hasan Brkić.
ZAVNOBiH je bio najviši državni organ antifašističkog pokreta u Bosni i Hercegovini tokom Drugog svjetskog rata, te se razvio kao nosilac bosanskohercegovačke državnosti.
Značaj zasjedanja u Mrkonjić Gradu leži u činjenici da je njegovim odlukama, prvi put od 1463. godine, kada je pala pod upravu Osmanske imperije, Bosna i Hercegovina obnovila državnost. Zahvaljujući tome, u sastav buduće Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) ušla je kao jedna od šest republika, ravnopravna ostalima.
Kasnije će, na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a, 1. jula 1944. godine, biti donesen još jedan izuzetno važan dokument – Deklaracija o pravima građana u Bosni i Hercegovini, kojim su garantovani: sloboda vjere, sloboda zbora i dogovora, udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, te sloboda privatne inicijative u privrednom životu, kao i ravnopravnost žene sa muškarcem.
Do početka rata u Bosni i Hercegovini, 1992. godine, ovaj datum proslavljan je i bio je neradni dan na teritoriji cijele BiH. Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, kojim je okončan rat i potvrđena njena sadašnja teritorijalna struktura, 25. novembar kao Dan državnosti Bosne i Hercegovine nastavio se obilježavati samo u Federaciji BiH.
Stoga će Dan državnosti Bosne i Hercegovine, danas biti obilježen samo u Federaciji BiH, gdje je odlukom Federalnog ministarstva rada i socijalne politike neradni dan.
Na ovaj dan državni organi, preduzeća i druga pravna lica ne rade. Uz to, nedavno su stupile na snagu i odredbe novog Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji članom 18. propisuje da su prodajni objekti, osim onih koji su utvrđeni izuzecima, zatvoreni nedjeljom i u dane praznika.
Na ulicama, zgradama institucija, prodajnim i drugim objektima u glavnom gradu Bosne i Hercegovine Sarajevu i drugim gradovima u FBiH povodom nastupajućeg praznika Dana državnosti istaknute su zastave Bosne i Hercegovine.
Dan državnosti će u Federaciji BiH biti obilježen nizom manifestacija, a brojne delegacije položiće cvijeće na spomen-obilježjima iz prethodna dva rata.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.