Čestitajući građanima i građankama Međunarodni dan ljudskih prava, Ombudsmani Bosne i Hercegovine istodobno pozivaju sve nositelje javnih funkcija da o pravima, interesima i obvezama građana odlučuju brzo, efikasno, stručno, zakonito i transparentno.
Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava, po mišljenju Ombudsmana, važno je kako bi se naglasila važnost ljudskih prava, ali i kako bi se problemi u njihovom uživanju učinili javnim, a nadležne institucije potaknule na njihovo učinkovito rješavanje. Taj dan prilika je za podsjećanje na važnost ljudskih prava, koja moraju biti ostvarena u praksi, kroz javne politike i zakone koji se donose u suradnji sa svim ključnim dionicima, u interesu građana.
Ombudsmani svakodnevno se susreću s problemima u ostvarivanju prava građana, a neki od tih problema zahtijevaju i širi istraživački pristup. Tako je istraživački interes Ombudsmana tijekom ove godine bio usmjeren na probleme u svezi maloljetničkih brakova, stanja u ustanovama za smještaj osoba s intelektualnim i mentalnim teškoćama, stanja u prostorijama za zadržavanje u pojedinim policijskim upravama, te sprečavanja rizika apatridije, ali i na analizu realiziranja preporuka Ombudsmana o čemu su izrađena i posebna, specijalna izvješća.
U svojim godišnjim izvješćima Ombudsmani ukazuju na stanje ljudskih prava u Bosni i Hercegovini. To je zapravo, najbolji pokazatelj stanja ljudskih prava budući da se pišu temeljem žalbi u toj izvještajnoj godini. Žalbe se najčešće odnose na oblast građanskih i političkih prava, ekonomsko-socijalnih, prava djece i diskriminaciju po raznim osnovama.
Uzimajući u obzir strukturu i sadržaj svih pritužbi, Ombudsmani zaključuju da je potrebito stalno educiranje građana i promicanje njihovih prava, kako bi isti bili upoznati s pravima koja im pripadaju, kao i načinom na koja ih mogu ostvariti.
Polazeći od svega navedenog, Ombudsmani BiH i dalje će pratiti stanja svezi kršenja i povreda ljudskih prava, ukazivati na njih i poduzimati odlučne mjere sukladno svojim mandatom u cilju njihova suzbijanja i otklanjanja.
INSTITUCIJA OMBUDSMANA ZA LJUDSKA PRAVA BOSNE I HERCEGOVINE
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.