RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Dan Parkinsonove bolesti – U BiH oko 5.000 oboljelih

Svake godine 11. april se u svijetu obilježava kao Dan Parkinsonove bolesti (Parkinson Day) s ciljem podizanja svijesti o prevenciji, simptomima i liječenju ove teške neurološke bolesti. U svijetu incidenca Parkinsonove bolesti je više od 10 miliona oboljelih i druga je najčešća neurodegenerativna bolest poslije Alzheimera. Procjena je da u Bosni i Hercegovini ima oko 5.000 oboljelih.

Dr. Amel Amidžić, specijalista neurologije, subspecijalizant intenzivne neurologije u Općoj bolnici “Prim.dr. Abdulah Nakaš” ističe da bolest nastaje zbog neurodegeneracije negrostrijatnog kompleksa neurona koji proizvode neurotransmiter dopamin.

Simptomi bolesti se dijele na nemotorne, kao sto su depresija i kognitivne tegobe te na motorne kao sto su tremor, ukočenost, usporenost pokreta, kretanje sa sitnim koracima te vrtoglavica i nestabilnost. Ponekad prvi simptom bolesti bude vrtoglavica i nestabilnost, a bolest se razvija u šest kliničkih faza.

Ranim prepoznavanjem simptoma bolesti može se započeti sa liječenjem, te dobrim odgovorom na antiparkinsonike. Bolest se može držati pod kontrolom dugi niz godina i pacijentima omogućiti zadovoljavajuće funkcioniranje.

U uznapredovanoj bolesti koristi se DBS, duboka moždana stimulacija uz neurostimulatore novije generacije koji daju odlične rezultate i kontrolu motornih i nemotornih simptoma bolesti čak i u starijoj dobi. Najveći broj implantiranih neurostimulatora u svijetu uradio je poznati turski neurohirurg prof. dr. Ali Zirh, koji radi u Institutu “Parmer” u Istanbulu. Nažalost, u BiH je još uvijek nedostupna ova terapija, ističe dr. Amidžić.

U tretmanu bolesti neophodan je timski pristup koji podrazumjeva neurologa, psihijatra, fizijatra i neuropsihologa. U svrhu prevencije Parkinsonove bolesti preporučuje se zdrav životni stil koji podrazumjeva upotrebu organski uzgojene hrane, bez pesticida i herbicida, unošenjem dovoljne količine omega 3 kiselina, vitamina D te fizička aktivnost, saopćeno je iz Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.