RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

ЕВРОПОЛ објавио примјере трговине људима, дио велике акције биле полиције Српске и ФБиХ

Фото: БХРТ
Ове године, један од циљева ЕВРОПОЛ-а је био да се идентификују и разбију најопасније криминалне мреже активне у ЕУ, као што су мафијашке, етничке и породичне организације и друге структуриране мреже које се баве трговином људима, саопштено је из ове организације.

Дио велике међународне операције кодног назива “Global Chain” биле су Српска и ФБиХ, односно службеници полицијских органа, који су ЕВРОПОЛ-у помогли приликом реализацију ове акције.

Између трећег и деветог јуна, 39 земаља широм свијета судјеловало је у “ЕMPACT” данима заједничке акције против трговине људима. Предвођена Аустријом и заједно са Румунијом, ЕВРОПОЛ-ом, ФРОНТЕКС-ом и ИНТЕРПОЛ-ом, операција кодног назива “Global Chain” резултовала је хапшењем 219 особа и идентификацијом преко 1.374 жртве, укључујући 153 дјеце.

– С циљем разбијања високоризичних криминалних мрежа, акцијска седмица је била фокусирана на случајеве сексуалне експлоатације, присилног криминала и присилног просјачења – саопштио је ЕВРОПОЛ.

Резултати ових заједничких дана акције стигли су не само до надлежних, већ и до многих других екстерних актера који би могли имати улогу у смањењу броја жртава трговине људима.

Поред борбе против трговине дјецом и најопаснијих криминалних мрежа, овај међународни напор за провођење закона видио је неколико циљаних жаришних тачки против трговине људима широм свијета. То је укључивало акције у Латинској Америци, Азији, Африци, као и земљама Источног партнерства и Украјини.

Током инспекција проведених широм свијета, службеници би суставно тражили знакове трговине људима, као и кривотворене документе, а затим би одмах ухапсили починитеље и заштитили жртве.

Инспекције су резултирале и покретањем неколико нових истрага. У циљу унакрсне провјере података и омогућавања размјене информација између учесника, успостављен је координациони центар у сједишту ФРОНТЕКС-а у Варшави, Пољска. Заједно са стручњацима из сваке земље, особље ФРОНТЕКС-а, ЕВРОПОЛ-а и ИНТЕРПОЛ-а помогло је у координацији великих акција, коју је подржао пројект ЕУ4ФАСТ.

У посебно језивом случају, полицајци Полицијске управе Сзаболцс-Сзатмацуте-Берег ухапсили су мађарски брачни пар јер је натјерао шестеро своје дјеце на секс, као и да просјачење на улици.

– Малољетна дјеца су физички, психички и сексуално злостављана од властитих родитеља, а њихов отац их је нападао моткама, каишевима и голим рукама. Службеници су затекли дјецу занемарену, неухрањену и свеукупно лошег здравственог стања. Везавши их у једној просторији у домаћинству, родитељи су понудили своју дјецу другим особама у сусједству да имају секс уз наплату. У потврђивању сексуалног злостављања и свједочењу трауматизиране дјеце укључени су судски, медицински и психолошки стручњаци, који су од тада заштићени и смјештени у хранитељство – навео је ЕВРОПОЛ.

Службеници мађарског Националног истражног бироа за трговину људима распоређени су у Аустрију ради заједничких полицијских провјера с априпадницима Аустријске криминалистичке обавјештајне службе и Покрајинских одјела криминалистичке полиције.

Тимови су извршили циљане провјере у установама на “црвеном свјетлу”, фокусирајући се на мађарске сексуалне раднице. ЕВРОПОЛ је омогућио и финансијски подржао ову размјену особља.

Службеници Бригаде Галати за борбу против организираног криминала румунске полиције ухапсили су једног осумњиченог за регрутацију малољетних жртава из неповољних средина, присиљавајући их на просјачење и сексуалну експлоатацију.

Прикупљени приход је задржао трговац, који је физичким насиљем контролисао своје жртве. У рацији проведеној током акције, полицајци су прикупили додатне доказе и испитали осумњичене и жртве. На једној од претресаних локација, полицијски службеници су пронашли и заплијенили разне наркотике.

Извор: РТРС

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.