Посљедње почивалиште за кућне љубимце могло би бити изграђено на простору града за годину или двије, ако град прихвати план “Градског гробља”, рекао је Жељко Грбић, директор “Градског гробља”.
“Имамо у плану да предочимо граду израдњу гробља за кућне љубимце. Већ смо најавили састанак код градоначелника и сматрамо да ће нас подржати”, казао је Грбић.
Вјерује да ће кроз годину или двије и град на Врбасу имати гробље за кућне љубимце.
“Треба да направимо план, прилагодимо га нашим законским прописима, одредимо локацију и спроведемо све процедуре”, рекао је Грбић.
Додаје да у граду сигурно постоји потреба за изградњом гробља за кућне љубимце, јер су љубимци сада многима као чланови породице.
“Свједоци смо да све већи број грађана има кућне љубимце, а људи се вежу за њих и имају потребу и право да их прописно и достојанствено сахране”, навео је Грбић.
Петар Билчар, начелник Одјељења за комуналне послове, каже да ће ако до тога дође подржати ову иницијативу.
“Досад нисмо о томе разговарали с надлежнима у ‘Градском гробљу’, али је то тема о којој вриједи поразговарати. Ако предуслови буду одговарајући подржаћемо иницијативу”, казао је Билчар.
Додаје да најприје треба процијенити колике су потребе за таквим гробљем, затим урадити анализе и видјети какав ће приједлог за реализацију изнијети “Градско гробље”.
Драгомир Мијић, предсједник Друштва за заштиту животиња “Ноа”, каже да је недостатак гробља за кућне љубимце стари проблем, на који ово удружење указује посљедњих 15 година.
“Мислим да овај проблем није ствар града већ да је културолошка ствар народа. У Паризу су прво гробље за кућне љубимце имали у 18. вијеку, а ми још покушавамо научити људе да не паре своје љубимце ако ће штенад бацити поред контејнера”, рекао је Мијић.
Сматра да је закопавање тијела љубимаца у двориште, што немали број грађана ради, морбидно јер поред њих свакодневно морају пролазити и они и други суграђани.
“Грађане узнемири губитак љубимца, а са друге стране нема рјешења”, казао је Мијић.
У неформалној групи грађана “БЛ Петс” кажу да ова иницијатива није ништа ново, али да питања у вези с љубимцима никада нису високо на листи приоритета.
“Засад се сваки власник сналази сам и на свој начин се опрашта од љубимца када га изгуби. Наши љубимци су дио породице и процес опраштања и туговања би био далеко достојанственији када бисмо имали такво мјесто за њихов вјечни починак”, казали су у овој групи.
Гробља за љубимце постоје већ у неким градовима у окружењу. Прво овакво гробље у региону изграђено је у Ријеци, а ускоро ће бити и у Београду.
Избор: www.glassrpske.com
Фото: Profimedia
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.