RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Јасеновачке жртве не смију бити заборављене

КОЗАРСКА ДУБИЦА, 23. АПРИЛА /СРНА/ - Обиљежавање дана сјећања на 700.000 жртава усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац у Доњој Градини, у присуству највиших званичника Републике Српске и Србије.

Јасеновачке жртве не смију бити заборављене, а једини опстанак српског народа јесте српска држава, јер без државе нема слободе, поручено је данас из Доње Градине гдје је обиљежен Дан сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у Независној Држави Хрватској у концентрационом логору Јасеновац.
Молитвеним поменом страдалима, те обраћањем предсједника Републике Српске Милорада Додика и Србије Александра Вучића окончано је обиљежавање Дана сјећања на српске, јеврејске и ромске жртве усташког логора Јасеновац, којем је присуствовало више хиљада посјетилаца.

На обиљежавању је прочитано и писмо предсједника Израела Исака Херцога.

Прије помена и обраћања, положени су вијенци и цвијеће за страдале у систему овог усташког логора.
Дан сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини обиљежавају заједно Српска и Србија.

Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.

Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина је била највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац, који је формиран у августу 1941. године, непосредно након проглашења НДХ.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.