Пољопривредни произвођачи у Републици Српској успјели су да обаве јесењу сјетву на отприлике истом нивоу као прошле године, првенствено озимих усјева, пшенице и јечма.
Стојан Маринковић, предсједник Удружења пољопривредних произвођача РС каже да услови за јесењу нису билу идеални.
“Ипак је пало мало кише у одређеном периоду, па су пољопривредници успјели да засију пшеницу и јечам. Падавина није било посљедњих мјесец дана, па су ове културе неуједначено ницале и сада имамо шаролику ситуацију на терену”, објашњава Маринковић.
Што се тиче површина, како каже, то је на прошлогодишњем нивоу или можда нешто мало више. У Семберији је засијано мало мање јер је претходно био дуг сушни период због чега није било могуће адекатно припремити земљиште.
“Могуће је да дође до досијавања у скоријем периоду ако буде падавина. Знају пољопривредници да је пшеница посебно осјетљива на рокове сјетве и да те оптималне рокове не можемо надомјестити касније”, додаје Маринковић.
Истовремено, у Лијевче пољу је засађено мало више површина него прошле године.
Предсједник Удружења пољопривредних произвођача РС каже да су цијене јесење сјетве такође биле у рангу прошлогодишњих. Гориво и ђубриво су мало јефитинији, а сјемена су мало скупља.
“Дакле, упркос тешкоћама које ћемо опет имати када је у питању откупна цијена и пласман пшенице, пољопривредници су засијали једну солидну површину”, закључује Маринковић.
По подацима Завода за статистику РС, позивајући се на анкетно истраживање са стањем на дан 1. децембра 2023. године, у РС је у прошлогодишњој јесењој сјетви засијано 51.310 хектара, што је за 21,9 посто мање у односу на исти период 2022. године.
У структури површина засијаних у јесењој сјетви, пшеница је била заступљена са 63,9 одсто, јечам са 16 одсто, зоб са 9,8 одсто, тритикале са 3,4 одсто, уљана репица са 2,2 одсто, раж са 1,5 одсто, док је под осталим културама засијано 3,2 одсто укупне површине.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.