RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Каменолом у Јабланици годинама радио упркос упозорењима и казнама

Foto: Arhiva

Министарство привреде Херцеговачко-неретванског кантона доставило је Влади ХНК документацију у вези са предузећем Сани д.о.о. Јабланица, односно о каменолому који се урушио током поплава у овом дијелу БиХ. У извјештају је, између осталог, наведено да та фирма никада није добила концесију за експлоатисање камена, те да је од 2009. до 2021. извршено више инспекцијских надзора, као и да је изречено више новчаних казни.

Како су навели из Владе, из документације је видљиво да је назив правног лица “Друштво за експлоатисање и обраду камена, трговину и услуге Сани д.о.о. Јабланица”, регистровано под дјелатношћу 23.70 (резање, обликовање и обрада камена).

“Друштво је од Владе ХНК у више наврата тражило концесију за експлоатисање камена на подручју Доње Јабланице, што никада нису добили. Дапаче, излазећи по запремљеним пријавама, кантонални инспектори су у споменутом периоду у више наврата, почевши од 2009. године, обавили инспекцијске надзоре над отвореним каменоломом, притом издавши низ налога за провођење наложених мјера. Међу осталим, 2009. године предметном каменолому забрањено је извођење радова да би исте године било обављено и печаћење објекта са свим затеченим средствима градилишта. Године 2011. кантонални инспектори су издали и прекршајни налог за Сани д.о.о. Јабланица у износу од 5.000,00 КМ као и прекршајни налог за одговорно лице у износу од 500,00 КМ”, саопштили су из кантоналне Владе.

Посљедњи  инспекцијски надзор, по Закључку Владе ХНК , обављен је у августу 2021. године, а у записнику о затеченом стању наведено је сљедеће: “Нема присутног људства ни стројева, нема видљивих знакова извођења радова. Примјетно ниско и средње растиње, лежиште обрасло у већем дијелу вегетацијом, што упућује да није било промјена од задњег надзора односно нису се изводили било какви радови.”

Друштво Сани д.о.о. Јабланица од Владе ХНК-а добило је, путем Министарства привреде, подстицај у износу од 14.000,00 КМ за технолошки развој и дигитализацију. Из Владе наглашавају да је подстицај додијељен за стварну регистровану дјелатност Друштва која не обухваћа експлоатисање камена.

“У архиву Министарства, након 2021. године нема евидентирана ни једна пријава за провођење инспекцијског надзора над предметним каменолом. Истичемо да овим извјештајем Влада не тврди да на терену није било незаконитих активности, што препуштамо истражним органима која ће утврдити чињенично стање. Читава документација ће истражним органима бити доступна када је затраже”, закључили су из Владе.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.