У средствима јавног информисања и на порталима ауто-мото клубова свакодневно преносе информације о мјестима на којима се врше радарске контроле на путевима у БиХ. Циљ је упозоравање возача да прилагоде своју брзину, а самим тим и стекну навику поштивања услова на цестама, ограничења брзине и законских прописа.
Ипак, нису ријетки случајеви кршења ограничења брзине, а да би избјегли детектовање радара користе разне уређаје који ометају сигнал и не приказују стварну брзину вожње.
Према Закону о измјенама и допунама Закона о основама сигурности саобраћаја на путевима у БиХ (ЗОБС БиХ) кориштење било каквих уређаја који ометају сигнал радарима је строго забрањен и кажњив.
Како нам је рекао замјеник командира у Јединици за саобраћај МУП-а КС Елведин Муратспахић, у члану 33. овог Закона стоји одредба у којој се наводи да се у возилу не смије налазити овај уређај јер је то кажњиво чак и ако се не употребљава.
“Возач који користи уређај за ометање радара биће кажњен новчаном казном од 100 до 300 КМ, може се изрећи мјера забране управљања возилом од једног до четири мјесеца, те два казнена бода. Уколико је проузрокована саобраћајна несрећа, а возач је користио овај уређај, може се изрећи новчана казна од 300 до 1.000 КМ, те забрана управљања возилом од једног до шест мјесеци. Уколико се утврди присутност уређаја, а није кориштен, казне се крећу од 50 до 250 КМ, док су казне у случају проузроковане саобраћајне несреће од 100 до 300 КМ, један или два казнена бода и може се изрећи мјера забране управљања возилом”, рекао је Муратспахић за Klix.ba.
Правне особе или предузећа која производе ове уређаје могу бити кажњена новчаном казном од 500 до 5.000 КМ јер се у Закону наводи како је забрањено овакве уређаје ставити на тржиште и рекламирати. Уколико се, продајом или рекламирањем, ометача радара бави физичка особа, казна износи од 500 до 1.000 КМ.
“И према Закону о уређењу саобраћаја у КС прописана је казна за кориштење оваквих уређаја од 50 до 250 КМ”, рекао је Муратспахић.
Истиче како возачи немају често овакве уређаје код себе јер се плаше казни које и нису баш тако мале. С друге стране, овакви уређаји се могу наћи путем интернета.
У опису се каже да су ови уређаји преносиви, раде и на пресретаче, те имају неограничен домет. У понуди су и ометачи за ласерске радаре који у потпуности неутралишу ласерске пиштоље и спречавају очитавање брзине возила. У огласу се истиче да је произведен у војној технологији, а цијена му је 990 КМ.
За разлику од “ометача”, кориштење уређаја који јављају присутност радара није забрањено. Цијене оваквих уређаја су од 40 КМ навише, а на Gogle Store постоји апликација Radar Beep.
Извор: https://www.klix.ba
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.