RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Kineski izvođač o dešavanjima nakon izlaska General Electrica iz projekta Bloka 7 TE Tuzla

Konzorcij kompanija China Gezhouba Group Company Ltd (CGGC) i China Energy Engineering Group, Guangdong Electric Power Design Institute Co., Ltd. (GEDI) oglasio se saopćenjem za javnost vezano za probleme u vezi sa izgradnjom Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, za koji je ugovor o izgradnji potpisan u avgustu 2014. godine sa konzorcijem ovih kompanija.

-U ugovoru je dogovoreno da će oprema za Blok 7 TE Tuzla biti kupljena od kompanije General Electric (GE). Konzorcij CGGC-GEDI potpisao je ugovor o opskrbi kotla i generatora parne turbine (Steam-turbine generator, skraćeno STG) u martu 2017. godine. Međutim, 2020. godine GE je javno objavio svoje povlačenje s tržišta izgradnje elektrana na ugljen, što je na kraju uzrokovalo trenutne probleme s izgradnjom Blok 7.

Konzorcij CGGC-GEDI komunicirao je sa svojim poslodavcem, Elektroprivredom BiH (EPBiH) odmah nakon što je prošle godine obaviješten o izlasku GE-a iz posla izgradnje novih termoelektrana, te je uložio sve napore da pronađe odgovarajući alternativni prijedlog, dajući prioritet evropskim opcijama, firmama poput Siemensa, MHPS Europe, RAFAKO i Doosan Skoda. Najnovije i jedino moguće alternativno rješenje za nastavak elektroenergetskog projekta predstavljeno je i predloženo EPBiH već u januaru ove godine, kako bi se što brže nastavilo s projektom uz poštivanje i ispunjenje svih ekoloških i tehničkih standarda iz EPC ugovora.

Predložena alternativa je da kotao i generator parne turbine (STG) isporuči firma Shanghai Boiler Works Co., Ltd. (SBWL) u saradnji sa GE i Shanghai Electric Group (SEC), koji su zasnovani na Siemensovoj tehnologiji. Ovo rješenje zadovoljava sve zahtjeve navedene u originalnom EPC ugovoru potpisanom sa EPBiH, jer je tehnologija koju će koristiti ove kompanije GE i Siemens tehnologija, te će na taj način osigurati da se ispune sve najviše ekološke i tehničke specifikacije koje su dogovorene u EPC ugovoru.

Prema EPC ugovoru, izgradnja Bloka 7 nije mogla započeti sve dok Obavijest o nastavku (NTP) nije iz EPBiH formalno poslana konzorciju CGGC-GEDI, što je urađeno u julu 2020. godine. Kako bi započeli radove na projektu što je prije moguće, u januaru 2020. konzorcij je izdao ograničeno obavještenje da nastavi (LNTP) prema GE-u prema ugovoru o kotlu, a nakon što je sam platio 500.000 eura za radove na dokumentaciji o dozvoli. Odmah nakon što je primio NTP prema EPC ugovoru s EPBiH, obavijestio je GE da nastavi sa izvršavanjem ugovora, izjavili su iz konzorcija.

Međutim, 21. septembra, GE je najavio da se namjerava povući iz energetskog tržišta uglja i da bi to povlačenje mogao uključivati ​​povlačenje imovine, zatvaranje lokacije, gubitak poslova.

“Prema našoj komunikaciji s GE-om, to je prvenstveno uzrokovano globalnim trendom postepenog ukidanja energije iz ugljena, što je uvelike smanjilo broj predviđenih projekata novih elektrana na ugalj i negativno utjecalo na poslovanje kompanije u isporuci opreme, kao što je kotao i STG za ova postrojenja. Ekonomski šokovi zbog COVID-19 i kasnije daljnje smanjenje ulaganja u energiju ugljena pogoršali su situaciju za kompaniju i naveli je na donošenje ove odluke”, rekao je konzorcij.

GE je 13. oktobra poslao pismo konzorciju u kojem je nedvosmisleno priznao da više nema kapacitete za izvršavanje svih svojih ugovornih obaveza prema ugovorima o nabavci. Kompanija je u pismu navela da bi se “EPBiH bolje poslužio alternativni dobavljač za ovaj projekat”, dok bi nastavak rada sa GE-om bio “dobrovoljno preuzimanje rizika”. Konzorcij je 15. oktobra pismo GE-a dostavio EPBiH sa zaključkom da je raskid ugovora o snabdijevanju sa GE-om neizbježan i da fokus treba usmjeriti na pronalaženje alternativnih dobavljača.

“Napredak cijelog projekta Blok 7 značajno je otežan povlačenjem GE-a jer su tehnička rješenja i dokumenti koje treba pružiti glavni dobavljač opreme i njegova generalna saradnja – preduslov i temelj za projektiranje cijelog pogona, nabavku pomoćne opreme, i pripremu tehničke dokumentacije”, saopćeno je iz konzorcija.

Već u septembru 2020. konzorcij je počeo kontaktirati i pregovarati s potencijalnim alternativnim dobavljačima kotla i STG -a za projekt Blok 7, dajući prioritet europskim mogućnostima, poput Siemensa, MHPS Europe, RAFAKO -a i Doosan Skode. Konzorcij je bio u komunikaciji sa EPBiH tokom cijelog procesa i redovno ih izvještavao o svim dešavanjima.

Međutim, kompanija Siemens, koja je već bila uključena u uži izbor prethodno odobrenih dobavljača u ugovoru o EPC-u, izjavila je da nije u mogućnosti nabaviti opremu jer namjerava napustiti tržište elektrana na ugljen, što je konzorcij ostavilo bez evropske opcije za STG. Konzorcij je također kontaktirao druge potencijalne dobavljače za kotao i STG i oni ili nisu mogli ispuniti zahtjeve ugovora o EPC -u ili su nosili neprihvatljive rizike zbog svojih financijskih poteškoća, navodi konzorcij.

Stoga je najnovije rješenje bilo da opremu proizvode Shanghai Boiler Works Co., Ltd. (SBWL) u saradnji s GE i Shanghai Electric Group (SEC) zasnovane na Siemensovoj tehnologiji, i ovo rješenje konzorcij je predstavio EP-u BiH u januaru ove godine kao najpovoljniju alternativu u ovom trenutku. SBWL i SEC imaju dugu i uspješnu istoriju saradnje sa kompanijama GE i Siemens u nabavci ključne opreme za elektrane na ugalj.

“Iako je implementacija projekta trenutno otežana izlaskom GE-a, nismo oklijevali ispuniti svoje obaveze prema EPC ugovoru s EPBiH u pogledu podnošenja tehničke i upravljačke dokumentacije i drugih aktivnosti. Baš kao i naš poslodavac, potpuno razumijemo značaj projekta za ekonomiju i energetsku sigurnost Bosne i Hercegovine i nadamo se da će nam glavna oprema uskoro biti dostupna za nastavak rada”, saopćeno je iz konzorcija.

Konzorcij CGGC-GEDI u je potpunosti posvećen projektu TE Tuzla Blok 7 i nada se da će EP BiH i javne vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine prihvatiti ovaj alternativni prijedlog kako bi izgradnja Bloka 7 mogla započeti što je prije moguće, budući da je ovaj projekt ključan za stabilnost sistema proizvodnje električne energije u Bosni i Hercegovini i za građane BiH. Također, Blok 7 TE Tuzla zamijenit će Blok 3 i 4 TE Tuzla i Blok 5 TE Kakanj sa znatno većom efikasnošću i naprednijom tehnologijom čišćenja dimnih plinova. To će značajno doprinijeti smanjenju emisije CO2 i zagađivača, saopćeno je iz konzorcija kineskih kompanija.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.