RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Колико меса једу грађани Босне и Херцеговине

Грађани БиХ, судећи према истраживању „Ландгеист Мапа“, једу готово најмање меса у региону. Имајући у виду изазове у производњи, али и континуирана поскупљења меса, у удружењима потрошача кажу да то није зачуђујуће, јер грађани штеде на свему, па и на храни.

Истраживање проведено прошле године каже да се у БиХ поједе око 43 кг меса годишње по глави становника и по томе смо скоро посљедњи у региону. Испред нас су Србија, Црна Гора и Хрватска, а иза нас Македонија. Све мање домаће производње, али и континуирана поскупљења, само су неки од разлога, кажу они који се баве производњом меса.

ТАРИК БАБИЋ, произвођач месних прерађевина из Високог

Све мање и мање се једе, наравно увијек има људи који воле појести, научили су, купују у мањим количинама

Ипак, има и оних који се не слажу са статистиком.

МИЛЕНКО ЗУПУР, власник месне индустрије из Бијељине

Једе се месо пуно и без обзира на константне и несташице и обољења и пандемије и свакакве некакве јаде, опет се јако пуно троши месо и поскупљење не утиче на то, једе се

САУДИН ПЛАВЧИЋ, произвођач месних прерађевина из Високог

Кад би видјеле швабе за први мај шта се меса у Босни поједе за први мај они би се изненадили. У нас свака кућа за дан поједе пола киле, кило меса. Свако домаћинство.

Иако се грађани одричу многих ствари, месо није једна од њих. Ипак, признају да сада купују нешто мање. Иако добар дио домаћинстава, усљед константних поскупљења, неријетко морају стегнути и каиш, потражња за месом у БиХ је и даље велика. Према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, 2023. године у БиХ је увезено 75,7 милиона килограма меса.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.