RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Недостаје радника за бербу малина у средњем Подрињу

Иако је берба малине у средњем Подрињу у пуном јеку, велики дио дозрелих плодова пропада, јер узгајивачи овог воћа нису у могућности да обезбиједе довољан број људи за тај посао, те не стижу да их на вријеме оберу.

Узгајивачи на разне начине покушавају да обезбиједе довољан број руку да оберу малину, али многи не успијавају, јер се све мање особа одлучује да ради овај изузетно напоран посао.

Неки не желе да беру малине због здравствених разлога, неки јер се ради по 14 часова, неки због изложености јаком сунчевом зрачењу.

Малинари нуде берачима 70 до 80 фенинга по килограму убраних малина, неки дневницу 40 КМ, али ријетки пристају да раде под тим условима.

У Удружењу малинара Братунца, Сребренице и Милића “Виламет” кажу да берачи дневно могу да наберу 50 до 100 килограма малине, зависно од способности, али и квалитета рода, што значи могу да зараде од 40 до 80 КМ, међутим, све је теже обезбиједити бераче јер се ради о напорном послу и по 14 сати дневно.

Прихватљива цијена малине је 3 КМ

“Још није позната дефинитивна откупна цијена малине и уколико буде мања од 2,5 КМ по килограму, произвођачи неће имати никакву зараду”, каже један од познатијих малинара на овом подручју Иван Стојановић из Куњерца код Братунца, који је и предсједник Управног одбора Удружења малинара “Виламет”.

Он истиче да би реална и прихватљива цијена малине била три КМ за килограм уз подстицаје које даје ресорно министарство.

Мањи број узгајивача је због великих обавеза и слабе зараде у претходне двије године одлучио да уништи или смањи малињаке, увидјевши да је то дјелатност која изискује пуно ангажовања и трошкова и да никада нису сигурни да ли ће имати зараду.

У општини Братунац малинарство је проглашено стратешком развојном граном и много је уложено у развој ове дјелатности.

Изграђен је систем противградне заштите, систем за наводњавање малињака на цијелој општини, подигнут расадник, обезбијеђене разне врсте подстицаја за подизање засада малине, али су ипак многи одустали од тог посла због ниске цијене овог воћа.

Процјењује се да је у братуначкој општини више од 300 хектара под малињацима и да се очекује род од око 4.000 тона малине.

Извор: Срна/БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.