RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Нови цјеновник: Тона пелета кошта и до 480 КМ

Због поскупљења сировина, али и електричне енергије за привреду, цијена пелета у БиХ је од Нове године у порасту и достиже скоро и 480 КМ, потврдили су нам из фирми које се баве производњом пелета.

Наиме, како истичу, на раст цијена утиче и потражња за овим видом огрева, која је енормна у посљедњих неколико мјесеци.

Из фирме “Дрвопродекс” Бањалука истичу да тона пелета сада кошта 375 КМ, док је само неколико дана раније износила 350 КМ.

“Цијене су кориговане од Нове године, јер је дошло до поскупљења сировине, тако да смо били принуђени да и ми повећамо цијену пелета”, казали су из овог предузећа. Додали су да купци и даље свакодневно зову због куповине овог енергента.

“Ми сваке године у априлу имамо акцију када су цијене пелета ниже па велики број наших купаца тада набавља пелет. У овом периоду докупљују одређене количине”, истичу у “Дрвопродеxу” и додају да имају бесплатну доставу само на подручју Бањалуке.

Иако још немају нови цјеновник, из предузећа “Енса БХ” из Српца су потврдили да се очекују нове, веће цијене након празника.

“Дошло је до већих цијена сировина, али добили смо и нове уговоре са већом цијеном електричне енергије, тако да је неминовно да и цијене наших производа морају расти”, појашњавају из ове фирме.

Да су већ неко вријеме цијене пелета јако високе, кажу и из фирме “Дрвосјеча” Сарајево.

“Код нас тона пелета кошта 480 КМ, док је у октобру прошле године била 390 КМ, тако да су цијене стално расле управо због високих цијена сировина”, истичу у овој фирми. Додају да и упркос високој цијени потражња за овим енергентом не јењава.

“Саму већу цијена диктира и велика потражња јер је доста људи прешло на гријање овим огревом”, истичу из ове фирме. Појаснили су да се могу и даље очекивати веће цијене, а посебно, како кажу, од шестог мјесеца, пред почетак сезоне. Да је свако поскупљење удар на џеп потрошача, сматра Муриса Марић, извршна директорица Удружења за заштиту потрошача “Дон” Приједор.

“Већ претходне године почела су разна поскупљења изазвана високим цијенама разних енергената који су неопходни за производњу. Самим тим то је допринијело да и пелет поскупи. Свједоци смо да ова поскупљења нису само у БиХ, него у цијелој Европи и свијету, али они се могу другачије носити с тим јер имају одређене мјере да помогну својим грађанима, за разлику од нас”, истиче Марићева и додаје да пелет већ један извјестан период биљежи раст цијена.

“Иако су грађани тону пелета у шестом мјесецу могли да купе од 300 до 350 КМ, сада то већ достиже цифру и близу 500 КМ”, казала је Марићева. Појаснила је да ће свако даље поскупљење овог енергента довести до једног великог колапса, јер, како каже, чиме да се људи грију у својим домаћинствима ако су већ прешли на овакав облик гријања. Како је рекла, поскупљење електричне енергије за привреду подиже и цијену пелета, али и свега осталог.

“Сигурно је да ће све ланчано да се одрази, јер ако привреда буде имала веће рачуне за струју, то ће се одразити и на плате радника, али и на цијене у трговинама, а опет се све прелама преко леђа потрошача”, закључила је Марићева.

Иста потражња за дрветом

Они који се баве продајом дрвета кажу да је потражња за овим огревом на домаћем тржишту на истом нивоу већ годинама те да се цијене крећу од 70 до 105 КМ по метру. Мирсад Ш., продавац дрва из Сарајева, казао је да метар букових дрва кошта 105 КМ, те да потражња није превелика и да у року од два дана доставе дрва на тражену адресу. У Српској је цијена дрва нижа па тако износи од 70 до 85 КМ по метру, зависно од врсте дрвета.

Извор: www.nezavisne.com

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Брчко: Пољопривредници траже регресирану нафту и гнојиво

Vladimir Matijević

Vlada Kantona Sarajevo neće dozvoliti da građani ostanu bez grijanja

Radio Brčko

Kvadrat stana u BiH raste do vrtoglavih 6.000 KM

Radio Brčko