S ciljem stvaranja uvjeta za jednak tretman, kako potrošača tako i trgovaca, na jedinstvenom prostoru Federacije Bosne i Hercegovini i daljnjeg usklađivanja s regulativom Europske unije, Federalno ministarstvo trgovine uz podršku projekta EU4CS (EU4CivilSociety) započelo je izradu novog zakona o zaštiti potrošača.
Radna grupa sastavljena od predstavnika Federalnog ministarstva trgovine, predstavnika udruga potrošača i civilnog društva na dvodnevnom je seminaru u Konjicu, priopćeno je Federalnog ministarstva trgovine.
Cilj je da uz podršku projekta EU4CS, u dva dana intenzivnog rada, dovrši radna verzija zakona koji bi se uskoro trebala naći u parlamentarnoj proceduri.
Osnovni princip je usklađivanje sa EU direktivama u oblasti zaštite potrošača i standardima obavljanja trgovačke djelatnosti.
– U Evropskoj uniji zakonodavstvo o zaštiti potrošača je značajno promijenjeno, te je kroz brojne nove direktive odgovoreno na nove tržišne okolnosti. Zbog toga postoji potreba da bude osigurana usklađenost bh. zakona sa značajnim promjenama u okviru pravne stečevine EU. To nas je opredijelilo da se krene u izradu zakona na federalnoj razini, koji će detaljnije urediti ovu oblast i uskladiti s inoviranim europskim direktivama – kazao je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Do sada su Federacija kao i Brčko distrikt koristili pravni okvir za zaštitu potrošača sadržan u Zakonu o zaštiti potrošača BiH, a u Republici Srpskoj primjenjuje se entitetski zakon iz ove oblasti.
Važeći bh. zakon je usvojen 2006. godine od kada se zakonodavstvo o zaštiti potrošača u BiH nije mijenjalo, izuzev manje izmjene u 2015. godini, podsjećaju iz Federalnog ministarstva trgovine.
U Mišljenju Europske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u EU od 29. svibnja 2019. godine i pratećem Analitičkom izvještaju ocijenjeno je da je BiH u ranoj fazi pripremljenosti u oblasti zaštite potrošača te da posebnu pažnju treba posvetiti usklađivanju zakonodavstva o zaštiti potrošača na svim razinama s acquisem i osiguravanjem njegovog pravilnog provođenja.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.