Попуњеност казнено-поправних завода /КПЗ/ у Републици Српској износи око 60 одсто, највећа процентуална попуњеност забиљежена је 2018. године, али је у протекле три године знатно смањена, речено је из Министарства правде РС.
Из Министарства су подсјетили да су сва лица на издржавање казне затвора или мјере притвора смјештена у шест казнено-поправних завода – Бањалуци, Требињу, Источном Сарајеву, Бијељини, Фочи и Добоју, те да се није десило да буду враћена, јер има довољно капацитета.
Женска осуђена лица казну служе у Казнено-поправном заводу у Источном Сарајеву у Одјељењу за жене, а процентуална попуњеност у односу на смјештајне капацитете износи око 71 одсто.
Када је ријеч о малољетницима, из Министарства су навели да се они смјештају у Васпитно-поправни дом у Бањалуци или у Одјељење малољетничког затвора /дио организационе структуре Казнено-поправног завода Источно Сарајево/, а у зависности од кривичног дјела и његове посљедице, те степена кривичне одговорности и друге битне чињенице.
“У Казнено-поправном заводу Бањалука налази се Одјељење Васпитно-поправног дома у који се смјештају малољетна лица мушког пола на извршење васпитне мјере упућивања у васпитно-поправни дом у трајању од најмање шест мјесеци, а највише четири године”, прецизирали су из Министарства.
Из Министарства су навели да је према статистици и број малољетника упућених у ову установу у посљедње три године знатно мањи у односу на претходни период, те додали да се у Одјељењу малољетничког затвора број лица на издржавању казне протеклих пет година кретао од нула до два.
Када је ријеч о о условима боравка осуђених и притворених лица, из Министарства су навели да жалби није било на смјештај, хигијенске услове, исхрану, као ни посјете или ванзаводске погодности, задовољавање вјерских потреба.
Томе у прилог, поручили су из Министарства, говори и чињеница да чланови Одбора Народне скупштине Републике Српске за представке, приједлоге и друштвени надзор нису уочили недостатке у раду у било којој установи за извршење кривичних и прекршајних санкција приликом посјете казнено-поправних завода.
“То подразумијева и Казнено-поправни завод Добој, за који су констатовали да је стање безбједности веома добро, као и да су ријешене притужбе затвореника за кашњење у исплати накнаде за њихов рад”, навели су из Министарства.
Упућивање осуђених и кажњених лица на издржавање казне затвора и малољетника на издржавање казне малољетничког затвора и извршење васпитне мјере, врши се према полу, врсти и дужини казне затвора, врсти кривичних дјела, ранијој осуђиваности, мјесту пребивалишта, односно боравишта осуђеног лица, врсти васпитне мјере те врсти мјере безбједности.
Из Министарства су нагласили да запослени у казнено-поправним заводима у РС свој посао раде стручно и у складу са законом.
Казнено-поправни заводи у Добоју, Требињу, Источном Сарајеву су затвореног, док су у Бијељини, Фочи и Бањалуци отвореног типа.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.